Roztocze

Roztocze w pigułce

Flaga
Oficjalna nazwa ()
Stolica
Waluta
Język
Liczba ludności
0
Powierzchnia
0m2
Religia
Ustrój
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki na Roztocze Hotele na Roztoczu

Co warto zobaczyć w Roztoczu?

Roztocze jest regionem położonym w Polsce i na Ukrainie. Po stronie polskiej obejmuje południowo- wschodnią część województwa lubelskiego oraz północno- wschodnie skrawki województwa podkarpackiego, na Ukrainie zaś ciągnie się pod Lwów. Jest to region bardzo cenny krajobrazowo i przyrodniczo, z licznymi zabytkami w postaci m.in. drewnianych cerkwi. Głównym ośrodkiem regionu jest Zamość, z wpisanym na listę UNESCO starym miastem nazywanym „perłą renesansu”.

Roztocze dzieli się na trzy mniejsze regiony: Roztocze Zachodnie obejmujące tereny od okolic Kraśnika i Janowa Lubelskiego po Zwierzyniec, Roztocze Środkowe obejmujące rejon Krasnobrodu i Suśca oraz znajdujące się w większości na Ukrainie Roztocze Wschodnie. Po polskiej stronie należą do niego okolice Lubyczy Królewskiej i Narola. Tuż za granicami geograficznymi znajdują się zaliczane często do Roztocza w znaczeniu turystycznym miejscowości Hrebenne oraz Horyniec Zdrój.

Krajobrazy Roztocza to przede wszystkim tereny pagórkowate, wyniesione w granicach Polski maksymalnie na wysokość ok. 390 m n.p.m. Najwyższe wzniesienia znajdują się w południowo- wschodniej części terenu, w okolicach Tomaszowa Lubelskiego i Lubyczy Królewskie i są to Krągły Goraj, Długi Goraj i Wysoki Dział. Bardzo chętnie wybierane przez miłośników wędrówek są okolice Zwierzyńca oraz Suśca, których duża część objęta jest ochroną Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Charakterystyczne dla Roztocza są przełomowe odcinki rzeczne. Najbardziej znane z nich znajdują się na Tanwi i Sopocie. W korytach tych dwóch rzek można oglądać progi skalne, nazywane tu „szumami”. Obydwa odcinki rzek objęte są ochroną rezerwatów przyrody: „Nad Tanwią” oraz „Czartowe Pole”.

Głównymi ośrodkami turystycznymi Roztocza są Zwierzyniec, Krasnobród, Szczebrzeszyn, Józefów oraz leżący tuż za jego geograficznymi granicami Horyniec Zdrój. Krasnobród i Horyniec są uzdrowiskami działającymi w oparciu o miejscowe złoża wód mineralnych i odznaczającymi się także doskonałym klimatem wspomagającym powrót do zdrowia.

Oprócz walorów przyrodniczych i krajobrazowych, Roztocze jest także regionem bardzo cennym kulturowo. Od wieków krzyżowały się tu wpływy kultury Zachodu i Wschodu, a w wielu miejscowościach zachowały się zabytkowe cerkwie. Ich największe skupisko znajduje się na Roztoczu Wschodnim, a tuż za granicą geograficznego Roztocza zobaczyć można wpisaną na listę UNESCO cerkiew w Radrużu.

Głównym miastem regionu jest Zamość. Założone w XVI w. przez Zamoyskich i zbudowane wg renesansowych koncepcji miasta idealnego jest wpisane na listę UNESCO. Jego najstarsza część otoczona jest umocnieniami twierdzy, które w ostatnich latach odzyskały swój blask.

Roztocze jest miejscem wypoczynku dla osób ceniących sobie odpoczynek od wielkich miast oraz turystykę aktywną. Tereny te doskonale nadają się do uprawiania wędrówek w terenie, jazdy na rowerze, jazdy konnej czy nordic walkingu. Kwitnie tu także turystyka kajakowa, głównie na rzekach Wieprz w okolicach Zwierzyńca i na Tanwi w okolicach Suśca. Jest też kilka stawów i zalewów, jak Zalew Rudka w Zwierzyńcu, Zalew w Krasnobrodzie, gdzie można wypoczywać nad wodą i zażywać kąpieli słonecznych i wodnych.

Zgłoś błąd

Mapa Roztocza

Miasta w Roztoczu

Atrakcje turystyczne i zabytki w Roztoczu

Warto wiedzieć

Roztocze - galeria zdjęć

Cmentarz w Sochach w pigułce

Flaga
Oficjalna nazwa ()
Stolica
Waluta
Język
Liczba ludności
0
Powierzchnia
0m2
Religia
Ustrój