Krasnobród

Krasnobród w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo lubelskie
Liczba ludności
3101
Powierzchnia
7 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.5453
E:23.2118
Herb
Herb Krasnobrodu

Co warto zobaczyć w Krasnobrodzie?

Krasnobród jest roztoczańskim uzdrowiskiem i miejscowością wypoczynkową, a także ośrodkiem pielgrzymkowym. Znajduje się tu Sanktuarium Matki Boskiej Krasnobrodzkiej mieszczące się w barokowym zespole klasztornym dominikanów.

Miejscowość istnieje od czasów późnego średniowiecza, ale zaczęła zyskiwać sławę dopiero w XVII w. Znajdowały się tu naturalne źródła wód solankowych, które uznawane były za lecznicze. Leczyła się tu m.in. Marysieńka, żona Sobiepana Zamoyskiego, a następnie króla Polski Jana III Sobieskiego.

W 1640 r. w lesie obok Krasnobrodu doszło do objawienia maryjnego. Matka Boska ukazała się opętanemu Jakubowi Ruszczykowi, który został uzdrowiony. W miejscu objawień stanął drewniany kościółek, w którym umieszczono obraz Matki Bożej adorującej Dzieciątko. To właśnie ten obraz uznała Marysieńka Sobieska jako źródło swojego uzdrowienia i przekazała pieniądze na budowę murowanej świątyni wraz z klasztorem dominikanów, którzy mieli opiekować się powstającym sanktuarium. Marysieńka ufundowała także pierwszą kaplicę w Dolinie Świętego Rocha, przy cudownym źródełku.

W drugiej połowie XVIII w. Krasnobród otrzymał prawa miejskie i stał się znaczącym ośrodkiem rzemieślniczym na Roztoczu. Pracowali tu przede wszystkim garncarze. Wyroby miejscowych rzemieślników można oglądać obecnie w mieszczącym się przy sanktuarium muzeum.

Na bazie wód solankowych oraz leczniczego klimatu działa w Krasnobrodzie uzdrowisko, którego początki sięgają 1884 r. Powstał tu wówczas zakład leczący gruźlicę, a kurację wspomagano podawaniem pacjentom kumysu czyli sfermentowanego mleka kobylego. Obecnie wody krasnobrodzkie nie są eksploatowane ze względu na zbyt duża głębokość źródeł. Działa tu sanatorium rehabilitacyjne przeznaczone dla dzieci. Jest to jedyne sanatorium w Polsce, gdzie przyjmowane są dzieci poniżej 3 roku życia.

Krasnobród jest obecnie przede wszystkim miejscowością wypoczynkową i turystyczną. Położenie w sercu Roztocza powoduje, że w okolicy uprawiać można turystykę aktywną, w tym wędrówki piesze, turystykę rowerową i kajakową. Miejscem wypoczynku jest dobrze zagospodarowany Zalew z plażą oraz pomostami i wypożyczalniami sprzętu pływającego.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Krasnobrodzie

Warto wiedzieć

W okolicy Krasnobrodu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Krasnobrodu

Miasta w pobliżu Krasnobrodu

Krasnobród - galeria zdjęć

Krasnobród w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
3101
Powierzchnia
7 km2
Nr. kierunkowy
(+48)84
Współrzędne
N:50.5453
E:23.2118

Krasnobród - więcej informacji