Managua

Managua w pigułce

Kraj
Nikaragua
Liczba ludności
990417
Powierzchnia
544 km2
Nr. kierunkowy
+505 2
Współrzędne
N:12.1366
E:-86.251397
Herb
Herb Managua

Co warto zobaczyć w Managua?

Managua – stolica Nikaragui – położona jest nad jeziorem Managua, na zachodzie kraju. Wyłączając Meksyk, jest największym miastem kontynentalnej Ameryki Środkowej. Managua jest podstawowym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Nikaragui. Położona jest przy Drodze Panamerykańskiej, posiada też dobre połączenie drogowe z najbliższym portem pacyficznym – Puerto Somoza oraz kolejowe z dawną stolicą (León) oraz głównym portem morskim kraju: Corinto. Miasto posiada także międzynarodowy port lotniczy Augusto C. Sandino.

Nazwa Managua oznacza w lokalnym narzeczu nahuatl „miejsce, gdzie jest duża woda”. Miasto istniało jeszcze przed najazdem hiszpańskim, będąc dużą osadą indiańską. Managua jest stolicą Nikaragui od 1855 roku i wielokrotnie była niszczona przez liczne klęski żywiołowe: powódź, pożary, silne trzęsienia ziemi. W czasie ostatniego trzęsienia ziemi, w grudniu 1972 roku, zniszczone zostało całe historyczne centrum miasta. Społeczność międzynarodowa przekazała na odbudowę pieniądze, które prawdopodobnie zostały zdefraudowane przez dyktatora Anastasio Somozę. W efekcie powstał ruch sandinistowski, który pod koniec lat 70-tych przejął władzę w państwie. Ostatnim kataklizmem, który nawiedził Managuę był huragan Mitch w 1998 roku.

Miasto posiada uniwersytet Universidad Centro-Americana założony w 1961 roku. Mieszczą się tutaj również archiwum narodowe, biblioteka narodowa i muzea. Niestety w Managui (na skutek nawiedzających ją klęsk) nie zachowały się żadne cenne zabytki. Większość zabudowy to nowoczesne budynki, takie jak m.in. Pałac Narodowy, rezydencje prezydenta i arcybiskupa, bank narodowy, ambasada USA oraz katedra z lat 40. XX w.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Managua

W okolicy Managua

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Managua

Managua - galeria zdjęć

Managua w pigułce

Kraj
Nikaragua
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
990417
Powierzchnia
544 km2
Nr. kierunkowy
+505 2
Współrzędne
N:12.1366
E:-86.251397

Managua - więcej informacji