Panama (miasto)

Panama (miasto) w pigułce

Kraj
Panama
Liczba ludności
708738
Powierzchnia
2560,8 km2
Nr. kierunkowy
+507 2
Współrzędne
N:8.983333
E:-79.516667
Herb
Herb Panamy

Co warto zobaczyć w Panamie?

Stolica Republiki Panamy i port leżący nad Oceanem Spokojnym na terenie Ameryki Środkowej. Nazywana „Rozstajem Ameryk”. Pierwotne słowo „panama” oznaczało „obfitość ryb”. Miasto jest najbardziej znane z bliskiego położenia Kanału Panamskiego.

Założona w 1519 roku przez konkwistadora Pedro Ariasa de Avila była przystankiem dla jednego z najważniejszych szlaków handlowych w historii na kontynencie amerykańskim; to właśnie tędy przechodziło złoto i srebro, które Hiszpania miała z Ameryki.

W 1671 roku Panama City uległo zniszczeniu przez pożar, który wywołał pirat Henry Morgan. Oficjalnie przyjmuje się, że dwa lata później odbudowano miasto. Obecna aglomeracja położona jest ok. 8 km od pierwotnego miejsca, które do dnia dzisiejszego jest w gruzach i stanowi dużą atrakcję turystyczną znaną jako Panama Viejo.

Miasto otoczone jest pasmem lasu tropikalnego. Ma charakterystyczną panoramę licznych, wysokich budynków. Tutejszy port lotniczy jest największym i najbardziej ruchliwym na terenie Ameryki Środkowej. To także krajowe centrum administracyjne i polityczne oraz ważny międzynarodowy ośrodek bankowości i handlu.

Z jednej strony Panamę otaczają wody oceanu, a z drugiej lasy tropikalne parku Parque Natura Metropolitano, który powinien znaleźć się na liście miejsc, które warto tutaj zobaczyć. Osoby zainteresowane morskimi stworzeniami i ekologią powinny zajrzeć do centrum badań Marine Exhibition Center. Po zachodniej stronie kanału warto odwiedzić park Parque Nacional Soberania, obejmujący ogrody botaniczne i zoo. Atrakcją tego miejsca jest również szlak o nazwie Pipeline Road, z którego wielbiciele ptaków mają możliwość ich obserwacji.

Największą atrakcją jest jednak Casco Viejo. Na panamskiej starówce znajdziemy wiele stylów architektonicznych; od hiszpańskich kolonialnych budynków, przez francuskie i antylskie kamienice, które powstały w czasie budowy słynnego Kanału Panamskiego, aż po strzeliste wieżowce tworzące gęstą sieć budynków na tle nieba.

International Living Magazine wybrało to miasto jako jedno z pięciu najlepszych miejsc na emeryturę Ziemi.

Zgłoś błąd

Dzielnice Panamy

Atrakcje turystyczne i zabytki w Panamie

W okolicy Panamy

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Panamy

Panama (miasto) - galeria zdjęć

Panama (miasto) w pigułce

Kraj
Panama
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
708738
Powierzchnia
2560,8 km2
Nr. kierunkowy
+507 2
Współrzędne
N:8.983333
E:-79.516667

Panama (miasto) - więcej informacji