Ryga

Ryga w pigułce

Kraj
Łotwa
Liczba ludności
699203
Powierzchnia
307,17 km2
Nr. kierunkowy
+371 67
Współrzędne
N:56.949649056
E:24.1051860
Herb
Herb Rygi

Co warto zobaczyć w Rydze?

Ryga to największe miasto w republikach bałtyckich, stolica Łotwy, ważne centrum handlowe oraz port morski. W ostatnich latach odwiedzana jest każdego roku przez coraz większe rzesze turystów. Jej głównymi atutami jest zachowane urokliwe Stare Miasto oraz jeden z największych w Europie zespół secesyjnej zabudowy, rozsiany w różnych częściach miasta.

Historia Rygi jest długa i niezwykle bogata. Odzwierciedla ją tutejsza architektura. Miasto powstało w początkach XIII wieku i na ten okres datuje się też fundacje pierwszego romańskiego kościoła świętego Piotra. Jego późniejsze przebudowy nadały mu charakter gotycki, niemniej jednak pozostaje on, ze swoimi spiczastymi wieżami symbolem chrześcijaństwa na tych terenach.

Miasto u ujścia Dźwiny do Bałtyku zakładali przede wszystkim osadnicy niemieccy. To oni stanowili następnie warstwę rządzącą oraz posiadającą. Miejscowych Liwów i Łotyszów nie dopuszczano do stanowisk oraz zrzeszeń kupieckich, co prowadziło do buntów i niepokojów. A pozycja Rygi w okresie średniowiecza była bardzo wysoka. Miasto bogaciło się na handlu morskim, należało też do Hanzy. Dzięki temu mogło się swobodnie rozwijać, a jego mieszkańcy wznosili liczne kamienice, które cieszą oczy do dziś. Najbardziej znaną i najczęściej fotografowaną ryską kamienicą z tego okresu jest Dom Bractwa Czarnogłowych.

Elementem ożywiającym zabudowę Rygi są budynki secesyjne. Jest ich tu około 130. Rozsiane są w różnych częściach miasta. Wiele z nich przeszło w ostatnich latach gruntowny remont, inne wciąż nań czekają. Nie sposób znaleźć tu dwóch takich samych kamienic. Ich malownicze fasady pełne są opływowych linii, delikatnych zdobień oraz roślinnych motywów. Niektórzy twierdzą, że lepsze przykłady secesji zobaczyć można jedynie w Barcelonie.

Dzięki swojej wartości historycznej oraz artystycznej zespół ryskiego Starego Miasta trafił na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. To pomogło mu zdobyć zasłużony rozgłos na całym świecie. Przybywający tu turyści zachwycają się jednak nie tylko zabudową, ale także spokojną atmosferą miasta, które uchodzi za jedno z najbardziej „zielonych” w Europie. Jest tu aż 7000 hektarów terenów zielonych, w skład których wchodzą skwery, parki miejskie, bulwary i parki leśne.

Osoby przybywające do Rygi nie powinny zapominać o jej okolicach. W pobliżu znajduje się między innymi najważniejszy bałtycki kurort Łotwy – Jurmala oraz 2 ciekawe parki narodowe – Kemari i Gaujas. Dla Polaków ważnym miejscem jest leżący nieopodal Salaspis, który lepiej kojarzony jest z nazwą Kircholm i wielkim zwycięstwem polskiej husarii pod wodzą Jana Karola Chodkiewicza.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Rydze

W okolicy Rygi

Miasta w pobliżu Rygi

Ryga - galeria zdjęć

Ryga w pigułce

Kraj
Łotwa
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
699203
Powierzchnia
307,17 km2
Nr. kierunkowy
+371 67
Współrzędne
N:56.949649056
E:24.1051860

Ryga - więcej informacji