Sarbinowo

Sarbinowo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo zachodniopomorskie
Liczba ludności
558
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
94
Współrzędne
N:54.24891458030143
E:15.954805532372067

Co warto zobaczyć w Sarbinowie?

Sarbinowo jest niewielką, ale cenioną wśród letników miejscowością wypoczynkową nad Bałtykiem. Czysta plaża, łagodne zejście od strony miejscowości oraz malownicza promenada, z której podziwiać można zachody słońca sprawiają, że to wymarzone miejsce na rodzinne wakacje.

Historia wioski Sarbinowo rozpoczyna się w średniowieczu. Znajdowała się ona wówczas ok. 1,5 km od morskiego brzegu. Niszczące działanie fal i osuwanie się brzegu sprawiły, że w ciągu wieków morze dotarło do jej granic, a na przełomie XIX i XX w. istnienie Sarbinowa było zagrożone. Niszczycielska działalność Bałtyku była tak duża, że miejscowość miała zostać pochłonięta przez morze. Zdecydowano jednak o jej obronie i wybudowano wzdłuż plaży mur oporowy, który do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tutejszego wybrzeża. W miejscowości znajduje się także zabytkowy neogotycki kościół z XIX w. z ładnymi witrażami i Drogą Krzyżową namalowaną przez Jerzego Nowosielskiego. Nieopodal Sarbinowa można odwiedzić rybacką wioskę Chłopy, w której zachowało się dużo zabytkowych chat i której układ wpisany został w całości na listę zabytków. Blisko jest stąd także do latarni w Gąskach, do której można pójść nawet na spacer plażą.

Sarbinowo od kilkunastu lat przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Jest bazą przede wszystkim dla rodzinnego wypoczynku. Są tu liczne pensjonaty i osiedla domków kempingowych. Działają wypożyczalnie rowerów, sprzętu rekreacyjnego, a plaża jest idealna do wypoczynku z dziećmi.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Sarbinowie

W okolicy Sarbinowa

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Sarbinowa

Miasta w pobliżu Sarbinowa

Sarbinowo - galeria zdjęć

Sarbinowo w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
558
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
94
Współrzędne
N:54.24891458030143
E:15.954805532372067

Sarbinowo - więcej informacji