Taszkent

Taszkent w pigułce

Kraj
Uzbekistan
Liczba ludności
2180000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.266667041
E:69.2166670
Herb
Herb Taszkentu

Co warto zobaczyć w Taszkencie?

Taszkent to stolica i jednocześnie największe miasto Uzbekistanu. Liczy około 3 milionów mieszkańców i stanowi centrum administracyjne, przemysłowe i naukowo – kulturalne kraju. Położony jest w jego wschodniej części, blisko granicy z Kazachstanem, nad rzeką Chirchiq. Od wschodu otaczają je pierwsze wzniesienia przedgórzy Tienszanu, który wznosi się tu na wysokość ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Zaledwie godzinę drogi od Taszkentu znajdują się góry Chatkal, które ze względu na swoje wspaniałe krajobrazy oraz naturalną przyrodę objęte są ochroną parku narodowego wpisanego do rezerwatów biosfery UNESCO.
Sam Taszkent istniał już w ostatnich wiekach przed naszą erą. Był handlową osadą i z czasem wyrósł na jeden z głównych ośrodków w regionie. W VIII wieku nastąpił podbój tych terenów przez Arabów, co spowodowało, że na wiele wieków stały się one właściwie jednolite pod względem wyznaniowym. Jednocześnie znaczenie miasta uległo zmniejszeniu, a pierwszoplanowa rola przypadła położonym bardziej na zachód Bucharze oraz Samarkandzie. To właśnie z tego okresu pochodzą najważniejsze zabytki miasta, takie jak muzułmańskie meczety, mauzolea oraz medresy.
Zmianę sytuacji tych terenów przyniosła połowa XIX wieku. W wyniku kolejnych wojen Uzbekistan znalazł się w Cesarstwie Rosyjskim, a po rewolucji październikowej i przejęciu władzy przez komunistów cały kraj stał się Turkiestańską Autonomiczną Socjalistyczną Republiką Radziecką. Zmiana polityczna przyniosła także wzrost pozycji Taszkentu, do którego z Samarkandy przeniesiono stolicę.
Największa katastrofa spotkała Taszkent w 1966 roku. Potężne trzęsienie ziemi zmiotło większość budynków. Zniszczeniu uległy stare kompleksy budowli, liczne zabytki kultury arabskiej. Otworzyło to przed ówczesnymi władzami spore możliwości nowego ukształtowania przestrzeni miejskiej. Powstały liczne budowle socrealistyczne, wśród nich zniknęły nieliczne ocalałe i odbudowane stare budynki. Dzisiejszy Taszkent to fascynujące połączenie tych dwóch rzeczywistości. Okraszone dodatkowo licznymi parkami, skwerami i terenami zielonymi oraz mnóstwem fontann. W ostatnich latach dołączyły do tkanki miejskiej nowoczesne biurowce nowej dzielnicy biznesowej. A nad wszystkim góruje najwyższa w środkowej Azji wieża telewizyjna, z której tarasu widokowego rozciąga się wspaniała panorama miasta i okolic.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Taszkencie

W okolicy Taszkentu

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Taszkentu

Taszkent - galeria zdjęć

Taszkent w pigułce

Kraj
Uzbekistan
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
2180000
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:41.266667041
E:69.2166670

Taszkent - więcej informacji