Uzbekistan

Uzbekistan w pigułce

Flaga Uzbekistanu
Oficjalna nazwa Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)
Stolica
Taszkent
Waluta
sum (UZS)
Język
uzbecki
Liczba ludności
27 610 000
Powierzchnia
447 400m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Uzbekistanu Hotele w Uzbekistanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Uzbekistanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Uzbekistan to państwo położone w Azji Środkowej. Graniczy z Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem oraz Afganistanem. Obecnie należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.

Kraj jest zamieszkiwany przez przeszło 27 milionów mieszkańców i jest podzielony na 12 wilajetów. Większość mieszkańców wyznaje islam, a sami Uzbecy stanowią ponad 80 procent mieszkańców swego kraju. Jego historia sięga setek lat przed naszą erą. Tereny Uzbekistanu związane były z Aleksandrem Wielkim, Arabami, Czyngis-Chanem, Carską Rosją, a następnie ZSRR. To przez Uzbekistan poprowadzony został jedwabny szlak. W latach 20-tych ubiegłego wieku przez krótki okres kraj opierał się inwazji wojsk ZSRR, jednak szybko potem został wcielony do Związku jako nowa republika socjalistyczna. Dopiero w 1991 roku Uzbekistan zyskał niepodległość.

Uzbekistan znany jest na świecie z uprawy bawełny oraz Jeziora Aralskiego. Błędna polityka Związku Radzieckiego sprawiła, że Jezioro szybko zaczęło wysychać, a na wysuszonych terenach powstała pustynia pełna toksycznych związków. Sprawia to, że wielu mieszkańców rejonu jeziora cierpi na nowotwory. Jest to jedna z najbardziej znanych katastrof ekologicznych w historii.

W Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny, z ponad 300 słonecznymi dniami w roku. Temperatury w okresie letnim czasem przekraczają nawet + 40 stopni Celsjusza. Jest to miejsce, w którym można zwiedzić wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest Buchara – starożytne miasto, w którym znajduje się zespół architektoniczny Po’i Kalon, mauzoleum Samanidów, a także wiele innych wspaniałych zabytków. Kolejnym miejscem jest Chiwa – to starożytne miasto z grubymi, starymi murami, w którym można podziwiać wspaniałą architekturę wschodnią, a zwłaszcza błękitny meczet. Innym miejscem wartym zobaczenia jest Samarkanda z wieloma meczetami i zespołem architektonicznym Registan. Koniecznie warto również odwiedzić Jezioro Aralskie oraz Pustynię Kyzył-kum.

Zgłoś błąd

Regiony w Uzbekistanie

Miasta w Uzbekistanie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Uzbekistanie

Uzbekistan - galeria zdjęć

Uzbekistan w pigułce

Uzbekistan
Oficjalna nazwa Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)
Stolica
Taszkent
Waluta
sum (UZS)
Język
uzbecki
Liczba ludności
27610000
Powierzchnia
4474002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Uzbekistan - więcej informacji