Uzbekistan

Uzbekistan w pigułce

Flaga Uzbekistanu
Oficjalna nazwa Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)
Stolica
Taszkent
Waluta
sum (UZS)
Język
uzbecki
Liczba ludności
27 610 000
Powierzchnia
447 400m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Uzbekistanu Hotele w Uzbekistanie

Komunikacja & środki lokomocji w Uzbekistanie

Kierowcy powinni posiadać w Uzbekistanie międzynarodowe prawo jazdy jak również ważny dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku poruszania się czyimś pojazdem niezbędne jest notarialne upoważnienie od takiej osoby. W tym kraju uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ze względu na częste nie przestrzeganie przez miejscowych kierowców podstawowych zasad ruchu drogowego, zarówno kierowcy, jak i piesi powinni być bardzo uważni na drodze. Od kilku lat obowiązują przepisy nakazujące zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz zakazujące używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Ze względu na słaby stan dróg oraz liczne przeszkody i zagrożenia w postaci dziur, zwierząt na drodze, innych samochodów, lepiej ograniczyć poruszanie się po drogach jedynie do warunków dziennych.

Podróżowanie po kraju
Do Uzbekistanu najlepiej dotrzeć drogą lotniczą. Możliwe jest to z wielu miast w Europie. Dostępne są bezpośrednie połączenia z Polski przez Moskwę, a także z Czech, Niemiec, krajów Skandynawskich, Stambułu. Można również postawić na podróż koleją, którą można rozpocząć w Moskwie lub na Ukrainie. Istnieje także możliwość dojazdu samochodem, aczkolwiek zajmie ona sporo czasu.

Transport publiczny w miastach jest dobrze rozwinięty. Można korzystać w miastach z autobusów miejskich, niezwykle popularnych marszrutek. W Taszkiencie działa również metro. Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy wchodzimy do metra w Taszkencie z torbą lub plecakiem, policjanci obecni przy wejściu skontrolują jego zawartość. W miastach oraz na jego obrzeżach warto korzystać z taksówek, które są niezwykle tanie. Dostępne są zarówno korporacje, jak i osoby prywatne świadczące nielegalne usługi przewozowe.
Należy być przygotowanym w wielu regionach Uzbekistanu na częste kontrole policyjne i wojskowe, zadawanie pytań o cel podróży. Zakazane jest fotografowanie mostów, elektrowni, obiektów wojskowych, lotnisk, dworców kolejowych. Wchodzenie lub wjeżdżanie do zamkniętych stref przygranicznych wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jeśli podróżujemy samochodem, powinniśmy pamiętać, że olej napędowy do silników Diesla jest w Uzbekistanie trudno dostępny, natomiast benzyna nie jest dobrej jakości.
W przypadku chęci podróżowania koleją w tym kraju znajduje się tylko kilka większych miast połączonych siecią kolejową. Koleje w Uzbekistanie nie należą do najtańszych, jednak są niezwykle szybkie i komfortowe. Bilet w klasie ekonomicznej na trasie około 300 kilometrów kosztuje mniej więcej 85 złotych.
Podczas podróżowania należy pamiętać o obowiązkowym meldunku do 72 godzin od chwili przybycia w dane miejsce. Jeżeli mamy zamiar zostać na noc w hotelu, to obsługa hotelu dokonuje rejestracji w naszym imieniu. W takim wypadku należy jednak każdorazowo poprosić o dowód naszej rejestracji. Jeśli noc spędzamy u osoby prywatnej, musimy zarejestrować się w specjalnych biurach rejestracji, tzw. OVIR. Gdy daną noc spędziliśmy podróżując pociągiem lub autobusem, musimy koniecznie zachować bilet z datą i godziną podróży. W sytuacji wyjazdu z kraju należy przedstawić wszystkie dowody rejestracji.
Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgistanie. Przy zakupie biletów kolejowych wymagane jest przedstawienie dokumentów (paszportu).

Zgłoś błąd

Uzbekistan w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)
Stolica
Taszkent
Waluta
sum (UZS)
Język
uzbecki
Liczba ludności
27610000
Powierzchnia
4474002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Uzbekistan - więcej informacji