Uzbekistan

Uzbekistan w pigułce

Flaga Uzbekistanu
Oficjalna nazwa Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)
Stolica
Taszkent
Waluta
sum (UZS)
Język
uzbecki
Liczba ludności
27 610 000
Powierzchnia
447 400m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Uzbekistanu Hotele w Uzbekistanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Uzbekistanie

Zalecane szczepienia
Ze względu na swe położenie oraz panujący klimat, Uzbekistan to miejsce, w którym obecne są różne groźne wirusy i bakterie. Odmienna flora bakteryjna sprawia, że w pierwszych dniach po przybyciu do Uzbekistanu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe związane z aklimatyzacją. Konieczne jest zaszczepienie się przed żółtaczką wszczepienną, na dur brzuszny (tyfus), wściekliznę, błonicę oraz tężec. W niektórych miejscach notuje się sporadyczne przypadki zachorowań na malarię, więc warto również i ten fakt wziąć pod uwagę.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
W przypadku chorowania na przewlekłe choroby warto mieć ze sobą odpowiedni zapas leków. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest posiadanie medykamentów zwalczających biegunkę i zatrucie pokarmowe, środki przeciw oparzeniom, czy kremy do opalania. Apteki uzbeckie nie są dosyć dobrze zaopatrzone.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Uzbekistan należy do bezpiecznych miejsc. Niemniej jednak należy zachować ostrożność, gdyż można czasem spotkać się z przykładami przestępczości pospolitej, zwłaszcza na bazarach oraz w dużych skupiskach ludności. Szczególnie ważne jest podporządkowanie się do panującej kultury. Nie należy publicznie nosić krótkich spodenek, mini spódnic, a także koszulek na ramiączkach, które mogą także odsłaniać brzuch. Zakazane jest publiczne dotykanie się oraz okazywanie sobie oznaki czułości pomiędzy kobietą i mężczyzną. W przypadku kobiet uzbeckich należy zachować dystans i w żadnym wypadku nie podawać reki bez wyraźnej zachęty. Wchodząc do budynków, zwłaszcza meczetów należy ściągnąć obuwie. W Uzbekistanie lewa ręka uważana jest za nieczystą, wobec czego podczas jedzenia bądź dotykania należy używać prawej ręki. Wstęp do niektórych meczetów może być dla nas zakazany.
Wielokrotnie może się zdarzać, że miejscowi funkcjonariusze policji będą wymagać od nas wylegitymowania się. W takim wypadku nie należy stawiać oporu, być nieuprzejmym. Jest to typowa kontrola przeprowadzana przez uzbecką policję.
Koniecznie należy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa związanych z higieną. W Uzbekistanie panuje odmienna flora bakteryjna, która może mocno negatywnie wpływać na nasz organizm. Nie należy spożywać wody z nieznanych źródeł, a także z rozwagą podchodzić do miejskiej kuchni.

Insekty
W Uzbekistanie nie znajduje się wiele groźnych insektów ani jadowitych zwierząt, niemniej jednak warto uważać na skorpiony, węże, pająki, a także komary.

Podróżowanie z dzieckiem
Ze względu na wysokie upały oraz występowanie sporadycznych zagrożeń związanych z insektami i jadowitymi zwierzętami, Uzbekistan może nie być zbyt bezpiecznym miejscem na podróż z małym dzieckiem.

Opieka medyczna
Opieka medyczna w Uzbekistanie nie stoi na najwyższym poziomie. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 15 USD a doba w szpitalu – ok. 80 USD. Lepiej jest unikać dłuższego pobytu w szpitalu i ograniczyć zabiegi medyczne wykonywane w Uzbekistanie, albowiem słaby stan higieny oraz wyposażenia w szpitalach może być źródłem dodatkowych problemów. Warto przed wyruszeniem w podróż zaopatrzyć się w stosowne ubezpieczenie, które będzie obejmować także zwrot kosztów podróży do kraju. W sytuacji problemów ze zdrowiem warto kontaktować się z Tashkent International Clinic, Taszkent, ul. Talimardjon, tel.:+ 998 71 291 01 42.

Zgłoś błąd

Uzbekistan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Uzbekistanu (Oʻzbekiston, Oʻzbekiston Respublikasi)
Stolica
Taszkent
Waluta
sum (UZS)
Język
uzbecki
Liczba ludności
27610000
Powierzchnia
4474002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Uzbekistan - więcej informacji