16 sierpnia 2023

Konto firmowe a podróże zagraniczne – co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany
Konto firmowe a podróże zagraniczne – co warto wiedzieć?

Każdy, kto prowadzi swój biznes, powinien mieć konto firmowe. Pozwala ono na wykonywanie przelewów do innych przedsiębiorców czy rozliczanie się z ZUS-em. Czy przydaje się również do organizacji zagranicznych wyjazdów i płacenia na miejscu? Oto najważniejsze informacje!

Co to jest konto firmowe i jakie daje możliwości?

Konto firmowe to rachunek w banku, który powstał z myślą o przedsiębiorcach. Mogą go uruchomić zarówno właściciele korporacji, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Pomaga w oddzieleniu funduszy prywatnych od firmowych. To bardzo potrzebne w prowadzeniu uporządkowanej rachunkowości i kontrolowaniu przepływu finansów.

Na konto firmowe przyjmuje się płatności od klientów. To właśnie do tego rachunku podpina się terminal, gdy prowadzi się sklep. Przelewów bankowych na ten ROR dokonują także inni przedsiębiorcy w ramach współpracy. Wszystkie wpłaty i wypłaty odnotowują się w historii, która pomaga w pilnowaniu płynności finansowej.

Sporo informacji na temat rachunków firmowych można znaleźć na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/konta-firmowe, na której znajduje się ranking najlepszych ofert oraz sekcja pytań i odpowiedzi. Warto tam przeczytać, jakie konto wybrać przy jednoosobowej działalności gospodarczej i kiedy taki ROR jest konieczny.

Do konta firmowego, podobnie jak do osobistego, otrzymuje się kartę płatniczą. Może ich być nawet kilka. To bardzo pomocne, kiedy kilku pracowników ma mieć dostęp do pieniędzy na rachunku. Przydaje się np. wspólnikom czy osobom odpowiedzialnym za zakupy do biura.

Konto firmowe a płatności podczas zagranicznych delegacji

Coraz więcej firm decyduje się na zagraniczne delegacje czy wyjazdy integracyjne dla pracowników. Dysponowanie kontem biznesowym okazuje się bardzo pomocne zarówno podczas organizacji takiej wyprawy, jak i w trakcie jej trwania. Właściciele rachunków mogą liczyć na atrakcyjne przewalutowania, gdy opłacają hotel lub loty w obcej walucie.

Ponadto za pomocą kart przypisanych do konta da się płacić na miejscu za grupowe wyjścia, usługi czy jedzenie. Gdy wszystkie transakcje wykonuje się w ten sposób, automatycznie zapisują się w historii rachunku, co ułatwia późniejsze podsumowanie łącznych kosztów wyjazdu.

Przed wyjazdem na delegację zagraniczną warto upewnić się w banku, że dane konto obsługuje inne waluty i że dysponuje właśnie taką, jaka przyda się w wybranym kraju. Placówka powinna zostać poinformowana o zamiarze płacenia za granicą, aby nie zablokowała transakcji w obawie o kradzież karty.

Podczas organizacji podróży należy pamiętać, aby rezerwować hotele i transport jedynie na sprawdzonych, zaufanych stronach. W sieci nietrudno o oszustwa, a w przypadku tak dużych inwestycji warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ w grę wchodzą spore pieniądze.

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Konto firmowe warto założyć przede wszystkim dlatego, aby zachować porządek w swoich finansach. Pieniądze przedsiębiorstwa nie powinny mieszać się z prywatnymi z kilku powodów. Łatwiej wtedy stracić kontrolę nad wydawaniem środków na własne cele. Utrudnia to również prowadzenie uporządkowanej rachunkowości.

Czasami okazuje się, że nie da się prowadzić firmy bez specjalnego rachunku. Niektóre regulacje prawne wymuszają na przedsiębiorcach uruchomienie dodatkowego konta. Dotyczy to np. sytuacji, w której biznesmen otrzymuje jednorazowo przelewy o wartości co najmniej 15 tysięcy złotych. Pomaga to również w rozliczaniu się z urzędami skarbowymi i ZUS-em.

Oddzielenie pieniędzy firmowych od osobistych zwiększa też bezpieczeństwo środków. W razie jakichkolwiek problemów na rachunku prywatnym pieniądze należące do firmy wciąż pozostają chronione.

Gdy przedsiębiorca prowadzi konto firmowe w banku, może liczyć na specjalne oferty przygotowane dla biznesów. Należą do nich m.in. propozycje kredytów przeznaczonych na rozwój firmy czy ubezpieczenia. Gdy prowadzi się działalność na arenie międzynarodowej, rachunek staje się wręcz koniecznością, ponieważ pozwala na przyjmowanie i wykonywanie przelewów w różnych walutach.

Kto powinien zdecydować się na konto firmowe?

Choć nie każdy przedsiębiorca ma taki obowiązek, to jednak uruchomienie konta firmowego powinno być jednym z pierwszych kroków każdego biznesmena. Właściciele JDG zyskują w ten sposób łatwość i jasność zarządzania swoimi pieniędzmi, a na dodatek wpływa to na ich profesjonalny wizerunek.

Małe i średnie przedsiębiorstwa czerpią korzyści z takiego konta przede wszystkim podczas prowadzenia rachunkowości. Osobne konto znacznie ułatwia pracę księgowych i sprawowanie kontroli nad wszelkimi wydatkami. Większe firmy, spółki i organizacje powinny uruchomić ROR ze względów prawnych i wizerunkowych.

Konto firmowe – jak wybrać najlepsze?

Wybór konta firmowego wymaga przeanalizowania propozycji od różnych banków. Najlepiej zrobić to poprzez sprawdzenie rankingu ofert na stronie Bankier.pl. Widnieje tam zestawienie najlepszych rachunków, a przy każdym z nich wyszczególnione są najważniejsze parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę.

Każda oferta składa się z loga placówki, opłat za konto, kartę i użytkowanie bankomatów oraz wartości bonusu, jaki przedsiębiorca może pozyskać. Na dodatek niektóre mają specjalne oznaczenia informujące np. o tym, ile pieniędzy da się uzyskać na paliwo do firmowych pojazdów.

Banki coraz częściej oferują konta firmowe za 0 złotych, ponieważ propozycje placówek są bardzo konkurencyjne. Zazwyczaj samo prowadzenie rachunku jest darmowe przez określony czas lub po spełnieniu wymagań. Każda placówka reguluje własne zasady co do kosztów. Nawet jeśli trzeba zapłacić za konto, to miesięcznie kwota wynosi około 10 złotych.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku użytkowania karty. Zazwyczaj koszta podaje się w zakresie, ponieważ można zlikwidować opłatę poprzez korzystanie z płatności bezgotówkowych. Ceny za użytkowanie bankomatów w rankingu widnieją w procentach, gdyż zależą od wypłacanej sumy.

Warto wybierać rachunki, w ramach których da się pozyskać nawet kilka tysięcy bonusu za dołączenie i spełnienie określonych wymogów. To zawsze przydatne wsparcie, szczególnie na początku działalności.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Targi Wiatr i Woda

Wczoraj w Centrum Expo XXI wystartowały Targi Wiatr i Woda. Impreza trwać będzie do...
Targi Wiatr i Woda