Angola

Angola w pigułce

Flaga Angoli
Oficjalna nazwa Republika Angoli (República de Angola)
Stolica
Luanda
Waluta
Kwanza (AOA)
Język
portugalski
Liczba ludności
19 618 000
Powierzchnia
1 246 700m2
Religia
dominująca: 95% Chrześcijanie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Angoli Hotele w Angoli

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Angoli

Zalecane szczepienia
Ze względu na położenie Angoli w strefie tropikalnej, występują w niej liczne zagrożenia zdrowotne. Podczas przekraczania granicy wymagany jest od nas dowód szczepienia przeciw żółtej febrze. Największym jednak zagrożeniem jest malaria, która występuje na całym terytorium kraju praktycznie o każdej porze roku. Koniecznie przed przyjazdem do Angoli należy zacząć zażywać leki przeciwmalaryczne, a także kontynuować ich zażywanie podczas pobytu oraz kilka tygodni po powrocie do domu.
W Angoli ponadto panuje wysokie zagrożenie zachorowalnością na cholerę, żółtaczkę, śpiączkę, gruźlicę, polio i trąd. Dodatkowo z każdym rokiem rośnie liczba chorych na AIDS oraz HIV. Często u turystów dochodzi także do poważnych zatruć pokarmowych.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Podczas wyprawy do Angoli warto zabrać ze sobą wspomniane leki na malarię, a także inne środki medyczne związane z miejscowymi chorobami. Ponadto koniecznie warto zabrać ze sobą środki przeciw komarom, które to w głównej mierze odpowiadają za roznoszenie malarii oraz innych tropikalnych chorób.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Angola należy do krajów, w których należy baczniej zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo. W wielu miejscowościach oraz dzielnicach stolicy panuje dość spory odsetek pospolitych przestępstw. Dlatego warto unikać nieznanych miejsc, zwłaszcza po zmroku, lepiej nie zabierać ze sobą kosztownych rzeczy oraz większej ilości gotówki. Warto odpowiednio zabezpieczyć samochód, dobrym rozwiązaniem jest noszenie przy sobie kopii paszportu uzyskanej w konsulacie. W niektórych miejscach kraju nadal znajdują się pola minowe, z których część pozostaje nieoznakowana. W związku z tym lepiej nie zbaczać z popularnych szlaków. W niektórych prowincjach dochodzi do konfliktów na tle etnicznym.

Insekty
Ponieważ w głównej mierze za roznoszenie chorób tropikalnych odpowiedzialne są komary oraz muszki, dlatego warto zabezpieczyć się przed nimi specjalnymi preparatami. Ponadto koniecznie należy nosić ubrania z długim rękawem i nogawkami, a w nocy spać pod moskitierą.

Podróżowanie z dzieckiem
Angola ze względu na klimat oraz zagrożenia związane z chorobami tropikalnymi nie jest zbyt bezpiecznym miejscem na wyjazd z małymi dziećmi.

Opieka medyczna
Zagraniczne oraz polskie polisy zdrowotne oraz ubezpieczenia komunikacyjne nie są uznawane w Angoli, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie specjalnej polisy na miejscu. Państwowa służba zdrowia nie stoi na wysokim poziomie, a sam dostęp cudzoziemca do opieki medycznej jest niezwykle utrudniony, w wyniku czego trzeba się liczyć z ograniczonymi możliwościami udzielania pomocy. Ponadto brak w Angoli pogotowia ratunkowego. Pomocy medycznej w wyższych warunkach można jedynie uświadczyć w prywatnych klinikach. Zwykła wizyta u lekarza wiąże się z kosztami rzędu 40–60 USD, natomiast dzienny pobyt w szpitalu kosztuje minimum 500 USD, a nawet ponad 2000 USD. Prywatne szpitale i ośrodki zdrowia mogą zażądać pełnej opłaty przed podjęciem leczenia.

Zgłoś błąd

Angola w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Angoli (República de Angola)
Stolica
Luanda
Waluta
Kwanza (AOA)
Język
portugalski
Liczba ludności
19618000
Powierzchnia
12467002
Religia
dominująca: 95% Chrześcijanie
Ustrój
republika

Angola - więcej informacji