Argentyna

Argentyna w pigułce

Flaga Argentyny
Oficjalna nazwa Republika Argentyńska (Argentina, República Argentina)
Stolica
Buenos Aires
Waluta
peso argentyńskie (ARS)
Język
hiszpański, mapudungun, keczua, guarani, włoski, polski
Liczba ludności
41 769 726
Powierzchnia
2 766 890m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Argentyny Hotele w Argentynie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Argentynie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Argentyna położona jest w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej. Graniczy z takimi państwami jak: Boliwia, Brazylia, Chile, Paragwaj i Urugwaj. W skład kraju wchodzi miasto autonomiczne Buenos Aires i 23 prowincje. Stolicą jest uchodzące za jedno z najpiękniejszych miast tego kontynentu, już wymienione, Buenos Aires.

Zanim na terenie obecnej Argentyny pojawili się Europejczycy ziemie były własnością Indian. Przez długi okres czasu była to część wielkiego imperium hiszpańskiego. Jako niepodległe państwo istnieje od 1816 roku. Po II wojny światowej w kraju miały miejsce rządy słynnych peronistów, a potem wojskowej junty. Pierwsze demokratyczne wybory odbyły się w 1983 roku.

Najważniejsze regiony geograficzne to Pampa, Patagonia, Ziemia Ognista, Andy, pogórze Cuyo, równiny Gran Chaco, Mezopotamia. Do symboli świata przyrody należą Aconcagua wznosząca się na 6962 m. n.p.m., lodowiec Perito Moreno znajdujący się w Patagonii, najwyższy wodospad na świecie – Iquacu oraz dzikie konie, które są charakterystycznym elementem krajobrazu praktycznie na terenie całego kraju.

W trakcie podróży przez ten kraj warto zobaczyć miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, tj.: Dolina Quebrada de Humahuaca, Parki Narodowe: Los Glaciares, Iguazu, Ischigualasto-Talampaya, zespół sztuki naskalnej w Jaskini Rąk, Półwysep Valdés, misje jezuickie na obszarach zamieszkanych przez Guaranów oraz zespół jezuickich obiektów architektonicznych wraz z estancias w Cordobie.

Stąd wywodzi się słynna yerba mate, to Argentyna jest ojczyzną tanga, którego początki związane są z najbiedniejszymi przedmieściami Buenos Aires. Do grona sławnych na świecie pisarzy należą tacy Argentyńczycy jak Julio Cortazar czy Jorge Luis Borges. To w Argentynie powstał „Transatlantyk” Witolda Gombrowicza.

Zgłoś błąd

Regiony w Argentynie

Miasta w Argentynie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Argentynie

Argentyna - galeria zdjęć

Argentyna w pigułce

Argentyna
Oficjalna nazwa Republika Argentyńska (Argentina, República Argentina)
Stolica
Buenos Aires
Waluta
peso argentyńskie (ARS)
Język
hiszpański, mapudungun, keczua, guarani, włoski, polski
Liczba ludności
41769726
Powierzchnia
27668902
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Argentyna - więcej informacji