Armenia

Armenia w pigułce

Flaga Armenii
Oficjalna nazwa Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun)
Stolica
Erywań
Waluta
dram (AMD)
Język
ormiański
Liczba ludności
3 262 600
Powierzchnia
29 800m2
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Armenii Hotele w Armenii

Komunikacja & środki lokomocji w Armenii

Najrozsądniejszym sposobem dostania się do Armenii jest samolot. Połączenia kolejowe i autobusy funkcjonują tylko między sąsiednimi państwami, do których również najlepiej dolecieć samolotem.

Samoloty:
Infrastruktura lotnicza w Armenii nie jest dobrze rozbudowana. Większość połączeń obsługuje międzynarodowe lotnisko Zwartnoc, znajdujące się ok. 10 km od Erewania. Oprócz niego połączenia międzynarodowe obsługuje lotnisko pod Giumri – Szirak, jednak stąd można dostać się tylko do Rosji. Do Erewania można dolecieć między innymi z Pragi, Wiednia, Mińska i Berlina. Nie ma bezpośredniego połączenia z Polski.

Pociągi:
Z racji położenia, do Armenii trudno jest dostać się koleją. Podróż przez tak ukształtowany teren jest długa i nieopłacalna. Z Erewania kursują tylko 2 pociągi międzynarodowe: Erewań-Tbilisi oraz Erewań-Batumi.
Wewnątrz kraju kolej ormiańska dopiero się rozwija. Wszystkie pociągi, które kursują po kraju uważane są za podmiejskie i jadą przeważnie do 7 godzin. Z Erewania można dostać się do drugiego największego miasta kraju Giumri, a także do Armaviru, Araratu, Hrazdan.

Autobusy:
Przez przejścia graniczne z Gruzją i Iranem kursują lokalne mikrobusy. Autobusy dojeżdżają też wszędzie tam, gdzie nie ma połączeń kolejowych.
Komunikację miejską stanowią autobusy i trolejbusy, a także prywatne mikrobusy (marszrutki). Marszrutki zatrzymują się w wybranym przez pasażera miejscu, pod warunkiem wcześniejszego poinformowania o tym kierowcy.

Metro:
Metro funkcjonuje jedynie w Erewaniu. Istnieje tam jedna linia złożona z 10 stacji. Jest to najwygodniejszy środek transportu w tym mieście.

Samochody:
W Armenii swobodnie można wynajmować samochody. Jednak podróżowanie tym środkiem transportu nie jest wygodne, ze względu na zły stan dróg i ukształtowanie terenu. Polscy kierowcy powinni posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Zdecydowana większość kierowców w Armenii nie przestrzega przepisów ruchu drogowego. Często zdarzają się kontrole policyjne, które kończą się nie zawsze uzasadnionymi opłatami. Przy wjeździe samochodem na teren Armenii wymagane jest ubezpieczenie OC oraz zielona karta.

Zgłoś błąd

Armenia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun)
Stolica
Erywań
Waluta
dram (AMD)
Język
ormiański
Liczba ludności
3262600
Powierzchnia
298002
Religia
dominująca: chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Armenia - więcej informacji