Zdrowie & Bezpieczeństwo w Australii
Szczepienia
Nie ma szczególnych zastrzeżeń. W przypadku, gdy wjeżdżamy Do Australii w ciągu sześciu dniu od opuszczenia jednego z krajów, w których panuje żółta gorączka, należy posiadać szczepienie.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) – niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – niekonieczne
Wścieklizna – niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne
Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe.
Nie można zapomnieć o tym, że wszystkie leki, które wwozimy do Australii podlegają kontroli i muszą być zgłoszone w dniu przyjazdu. Zaleca się wziąć od lekarza z Polski receptę lub list, z których jasno wynika, że dane środki farmakologiczne są nam potrzebne.
Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające.
Podróżując po Australii należy także zaopatrzyć się w kremy z filtrem przeciwsłonecznym, okulary przeciwsłoneczne oraz odpowiednie nakrycie głowy chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.
Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Australia należy do najbardziej bezpieczniejszych krajów na świecie. Zagrożenie przestępczością jest niewielkie.
Przebywając na Czerwonym Lądzie należy zwracać szczególną uwagę na dzikie zwierzęta. Ataki rekinów zdarzają się rzadko, ale trzeba mieć je na uwadze. Uważać należy także na krokodyle, które żyją w rzekach oraz ujściach rzek przybrzeżnych. Trzeba także pamiętać, iż w Australii występują jadowite węże i pająki
Wyruszając w podróż poprzez to ogromne państwo nie wolno zapomnieć o zapasach wody. Podstawowa zasada przeżycia na outbacku w przypadku, gdy nasz samochód z jakiegoś powodu nie będzie mógł jechać – pozostać w nim i czekać na pomoc.
Zagrożeniem może okazać się woda – silne prądy, radykalne zmiany warunków plażowania (żółte flagi oznaczają najbezpieczniejszy obszar do pływania). Nie zaleca się samotnego pływania.
Wyruszając w podróż należy śledzić panujące warunki pogodowe ze względu na to, że występują tu różnego rodzaju klęski żywiołowe, np. pożary buszu, powodzie, susze, fale upałów, poważne burze, osuwiska czy nawet czasami trzęsienia ziemi.
Kupując auto na czas pobytu w Australii warto je ubezpieczyć, ponieważ zdarzają się tu kradzieże samochodów.
Przebywając w Sydney najlepiej w nocy nie pojawiać się w okolicach Redfern i Kings Cross.
Nieprzyjemne mogą okazać się spotkania z pijanymi lub będącymi pod wpływem narkotyków – Aborygenami.
Insekty
Pająki, komary.
Podróżowanie z dziećmi
Australia to idealne miejsce na podróż z dzieckiem i wyjazdy rodzinne.
W razie choroby
Przed wyjazdem do Australii warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne i podróżne. Trzeba sprawdzić czy polisa pokrywa ewentualne koszty związane z nurkowaniem, wędrówką po lesie tropikalnym czy podróż po najbardziej odległych zakątkach Australii, jeśli są w planie zwiedzania tego kraju.
Publiczny system zdrowotny na Czerwonym Lądzie nazywany jest Medicare. Tutejsza służba zdrowia świadczy usługi na najwyższym, światowym poziomie. Standardowa wizyta u lekarza to koszt rzędu 40 $ AUD, a doba w szpitalu ok. 600 $ AUD.