Azerbejdżan

Azerbejdżan w pigułce

Flaga Azerbejdżanu
Oficjalna nazwa Republika Azerbejdżanu (Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası)
Stolica
Baku
Waluta
manat azerski (AZM)
Język
azerski
Liczba ludności
9 164 600
Powierzchnia
86 600m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Azerbejdżanu Hotele w Azerbejdżanie

Ceny w Azerbejdżanie

Ceny w Azerbejdżanie
Waluta Azerbejdżanu to AZN, czyli nowy manat. Jeden manat to około 4 złotych.
Według danych szacunkowych, ceny w Azerbejdżanie są około 30 procent wyższe niż Warszawie. Oczywiście koszty życia na prowincji są o wiele niższe. Należy jednak zakładać, że utrzymanie jednej osoby w przeciągu dnia może wynieść od 20 do 60 dolarów, w zależności od indywidualnych wymagań.
Ceny przyzwoitych hoteli zaczynają się od 50 dolarów, w hotelach tańszych możemy natomiast spotkać się z brakiem bieżącej wody, czy też prądu. Najtańsze hotele oferują ceny od 10 dolarów, warunki są wtedy jednak niezwykle skromne.

Występowanie bankomatów
Poza centralnymi dzielnicami Baku, możemy posiadać problem ze znalezieniem bankomatów. Jeżeli już takowy znajdziemy, nasza karta raczej na pewno zostanie zaakceptowana. Prowizja od wypłacanych sum wynosi do 1,5%

Korzystanie z kart kredytowych
Możliwość płacenia kartami dostępna jest w większych hotelach i bardziej luksusowych lokalach, a także dużych centrach handlowych. Poza stolicą oraz większymi miastami, może to być jednak mocno utrudnione lub praktycznie niemożliwe.

Korzystanie z gotówki
„Żywa” gotówka ma w Azerbejdżanie największą wartość i jest o wiele popularniejsza od kart płatniczych. Walutą, z którą się najczęściej spotkamy są dolary i to właśnie nimi płaci się za większość, bardziej luksusowych usług.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Jako, że poza Baku możemy mieć problem ze znalezieniem kantorów posiadających euro (pomimo tego iż punktów wymiany walut jest naprawdę dużo), przed przyjazdem warto zaopatrzyć się w dolary, które są w Azerbejdżanie najpopularniejszą walutą (czasami nawet bardziej powszechną niż manaty).

Podatki w Azerbejdżanie
Podatek dochodowy – 30%
Podatek od osób prawnych – 20%
Podatek VAT – 18%

Co warto kupić?
Z pewnością warto spróbować przysmaków lokalnej kuchni, która opiera się na zwijanym mięsie, kapuście, ryżu i ogromnej ilości toppingów dodawanych do poszczególnych potraw. Bardzo popularny jest również napój bazujący na zsiadłym mleku.
Warto zaopatrzyć się tutaj również w jeden z najlepszych kawiorów na świecie. Sprzedawców szukać najlepiej na lokalnych bazarach, gdzie towar jest najtańszy i naprawdę wyśmienity. Azerbejdżan słynie również z godnego polecenia koniaku. Szukając pamiątek warto udać się natomiast w okolice Placu Fontann oraz deptaku „Targowyj” gdzie znajduje się ogromna liczba bakijskich kramów.

Zgłoś błąd

Azerbejdżan w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Azerbejdżanu (Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası)
Stolica
Baku
Waluta
manat azerski (AZM)
Język
azerski
Liczba ludności
9164600
Powierzchnia
866002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Azerbejdżan - więcej informacji