Azerbejdżan

Azerbejdżan w pigułce

Flaga Azerbejdżanu
Oficjalna nazwa Republika Azerbejdżanu (Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası)
Stolica
Baku
Waluta
manat azerski (AZM)
Język
azerski
Liczba ludności
9 164 600
Powierzchnia
86 600m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Azerbejdżanu Hotele w Azerbejdżanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Azerbejdżanie

Zalecane szczepienia
Obowiązkowe szczepienia nie występują na terenie Azerbejdżanu, jednak przed udaniem się do tego kraju, warto wykonać zalecane szczepienia profilaktyczne, na 4-6 tygodni przed podróżą. Nawet jeżeli byliśmy szczepieni przeciwko danej chorobie, to warte jest poddanie się szczepionkom w przypadku:
• wirusowego zapalenia wątroby typu A i B
• wścieklizny
• błonicy
• tężca
• odry
• różyczki
• poliomyelitis

Lekarstwa do zabrania
Warto zaopatrzyć się w leki przeciwko malarii, repelenty, leki przeciwko biegunce, środki do odkażania skóry oraz wody, podstawowe środki opatrunkowe oraz odpowiedni zapas leków, które przyjmujemy codziennie lub regularnie z powodu chorób przewlekłych.
Oczywiście ich dostępność w Azerbejdżanie nie powinna być ograniczona, jednak ceny okazują się czasami dosyć wysokie.

Choroby zakaźne
W Azerbejdżanie, szczególnie na terenach wiejskich i wysokościach poniżej 1500 metrów nad poziomem morza występuje zagrożenie zarażenia chorobą. Transmisja choroby jest szczególnie silna w okresie pomiędzy majem i październikiem. W przypadku stolicy kraju, Baku, ryzyko zarażenia nie występuje.
Pozostałe choroby zakaźne, które czyhać mogą na nas w Azerbejdżanie, nie są obce również w naszym kraju. Szczególnie uczulonym należy być jednak na możliwość zachorowania na gruźlicę.

Zagrożenia i Niebezpieczeństwa
Azerbejdżan to kraj bezpieczny. Zagrożenie przestępczością jest tutaj niewielkie, szczególnie jeżeli chodzi o drobnych rabusiów. Pomimo tego, władze przestrzegają przyjezdnych gości, aby nie zapuszczali się samotnie w mniej uczęszczane dzielnice, czy też do dyskotek oraz miejsc rozrywki, w których czasami zdarzają się drobne kradzieże.
Należy jednocześnie pamiętać, że ze względu na dosyć napiętą i dynamicznie zmieniającą się sytuację w krajach sąsiadujących oraz samym Azerbejdżanie, ciężko określić jak kształtowały będą się wydarzenia oraz poziom bezpieczeństwa w okresie dłuższym niż kilka tygodni.

Insekty
Brak występowania szczególnie groźnych lub uciążliwych insektów

Podróżowanie z dziećmi
Brak przeciwwskazań, szczególnie kiedy udajemy się do stolicy, Baku.

W razie choroby
W przypadkach nagłych skorzystać można z usług państwowego pogotowia ratunkowego. Świadczenia wykonywane są wtedy albo bezpłatnie albo za niewielką opłatą. Oprócz tego, istnieje zawsze możliwość wynajęcia prywatnych i dobrze wyposażonych ratowników medycznych i lekarzy płynnie mówiących po angielsku.
Koszt jednego wezwania to około 100 dolarów. Za 500 dolarów wykupujemy natomiast pakiet obejmujący pełny pakiet usług medycznych. Należy jednak zauważyć, że poza stolicą kraju, dostęp do usług medycznych może być w pewnym stopniu utrudniony.

Zgłoś błąd

Azerbejdżan w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Azerbejdżanu (Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası)
Stolica
Baku
Waluta
manat azerski (AZM)
Język
azerski
Liczba ludności
9164600
Powierzchnia
866002
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Azerbejdżan - więcej informacji