Burkina Faso

Burkina Faso w pigułce

Flaga Burkiny Faso
Oficjalna nazwa Burkina Faso (fr. Burkina Faso)
Stolica
Wagadugu
Waluta
Frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
15 746 232
Powierzchnia
274 200m2
Religia
dominujące: Islam i Animizm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Burkiny Faso Hotele w Burkina Faso

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Burkina Faso?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Burkina Faso położona jest w Afryce Zachodniej, pomiędzy Mali a Ghaną. Dawniej nosiła nazwę Górna Wolta, do czasu gdy w 1984 roku prezydent Thomas Sankara nadał państwu nową nazwę, która w tłumaczeniu z języków mossi i diula (główne rdzenne języki kraju) oznacza „kraj prawych ludzi”. Stolica Burkiny Faso to Wagadugu (Ouagadougou), nazywane przez Burkińczyków Ouaga.

Kraj jest dawną kolonią francuską, niepodległość uzyskał w 1960 roku. Według danych z 2007 roku, wskaźnik analfabetyzmu wynosi tam ponad 70% i jest najwyższy na świecie.

Występuje głównie klimat tropikalny, z dwoma porami roku. Pora deszczowa występuje na południu kraju od maja do października, a na północy jest krótsza – od lipca do września. W porze deszczowej opady w kraju utrzymują się na poziomie między 600 a 900 milimetrów. W suchej porze wieje silny wiatr znad Sahary, który przynosi pył i piasek. Kraj często nękają długotrwałe susze. Poza kilkoma niewielkimi wypiętrzeniami, Burkina Faso to kraj płaski. Mimo to krajobraz jest zróżnicowany. Leżąca na północy bezbarwna pustynia, na południu przechodzi w coraz bujniejszą roślinność. W wielkich parkach narodowych żyje wiele gatunków zwierząt – to między innymi przyczynia się do zwiększenia zainteresowania tym krajem. Tradycyjne uroczystości, święta i festiwale odbywające się w wielu miejscach umożliwiają zapoznanie się z ciekawą kulturą tego kraju.

Kraj ten uznawany jest za jedno z najbardziej przyjaznych miejsc na świecie. Podróżnicy znajdą tu wiele atrakcji turystycznych. Wielbiciele świata dzikiej natury powinni odwiedzić Parki Narodowe Arly i W, Park Hangar Weogo oraz wodospady w Banfora. Miłośnicy muzeów powinni zajrzeć do Manega oraz Muzeum w Bobo-Dioulasso. Atrakcją są również ruiny w pobliżu Loropéni.

Zgłoś błąd

Regiony w Burkina Faso

Miasta w Burkina Faso

Atrakcje turystyczne i zabytki w Burkina Faso

Burkina Faso - galeria zdjęć

Burkina Faso w pigułce

Burkina Faso
Oficjalna nazwa Burkina Faso (fr. Burkina Faso)
Stolica
Wagadugu
Waluta
Frank CFA (XOF)
Język
francuski
Liczba ludności
15746232
Powierzchnia
2742002
Religia
dominujące: Islam i Animizm
Ustrój
republika

Burkina Faso - więcej informacji