Chorwacja

Chorwacja w pigułce

Flaga Chorwacji
Oficjalna nazwa Republika Chorwacji (Republika Hrvatska)
Stolica
Zagrzeb
Waluta
Kuny (1 kuna = 100 lip)
Język
chorwacki
Liczba ludności
4 290 612
Powierzchnia
56 594m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika semiprezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Chorwacji Hotele w Chorwacji

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Chorwacji

Zalecane szczepienia
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
BTP – błonnica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie niekonieczne)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
W – wścieklizna (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.

Woda z wodociągów jest zdatna do umycia zębów. Oficjalne źródła podają iż woda ta nadaje się również do picia, jednak na wszelki wypadek zaleca się picie wody mineralnej.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV oraz repelentów chroniących przed ukąszeniami owadów. Przydatne będą również okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.

Choroby zakaźne
W Chorwacji występuje umiarkowany stopień zarażenia się chorobą zakaźną.
Są to zwykle choroby przenoszone drogą pokarmową: biegunka bakteryjna, zapalenie wątroby typu A; choroby przenoszone przez owady: kleszczowe zapalenie mózgu; ptasia grypa.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Chorwacja uważana jest za kraj niezwykle bezpieczny, również nocą. Ulice często patrolowane są przez policję. Kraj jest bardzo tolerancyjny dla wszystkich przyjezdnych, rzadko zdarza się, by turyści byli zaczepiani.

Czasami zdarza się, że w punktach usługowych próbuje się oszukiwać turystów, którzy nie posiadają wystarczającej dotyczącej relacji cen i towarów. Odradza się korzystanie z restauracji, gdzie nie ma wyraźnie określonych cen za poszczególne potrawy. Bezwzględnie należy zawsze domagać się rachunku za usługi hotelowe lub wynajęte kwatery.

Trzeba pamiętać o tym, by nie pozostawiać dokumentów oraz rzeczy wartościowych w pokojach hotelowych i na campingach oraz w kwaterach prywatnych.

W chorwackich restauracjach i hotelach obowiązuje zakaz palenia. Grzywna za złamanie tego przepisu może sięgać nawet 130 Euro.

Kamieniste wybrzeża, skałki na brzegu i w wodzie mogą być bardzo śliskie i ostre, a tym samym stwarzać duże zagrożenie – spacerując brzegiem morza należy ostrożnie wchodzić i wychodzić z wody oraz unikać chodzenia po skalistych, dzikich wybrzeżach.

Istnieje także możliwość nadepnięcia na kolczastego jeżowca, łatwo je jednak zauważyć – są barwy czarnej lub ciemnobrązowej i doskonale je widać w przezroczystej wodzie. Innym morskim zagrożeniem są meduzy – jeśli występują w dużych ilościach lepiej unikać kąpieli w takich miejscach. Nie są niebezpieczne, lecz mogą być uciążliwe dla osób uczulonych na ich jad oraz gdy oparzeń jest bardzo dużo w miejscach szczególnie wrażliwych np. na twarzy.

Na lądzie lepiej unikać spacerów w odludne, dzikie i zarośnięte miejsca ze względu na możliwość natknięcia się na zwierzęta mogące stanowić duże zagrożenie dla człowieka – w Chorwacji spotkać można takie gatunki jak jadowite węże lub skorpiony. Niektóre obszary np. w okolicach miasta Zadar są wciąż zaminowane.

Insekty
Głównie komary – ich liczba i uciążliwość zależy od wielu czynników, raz jest ich dużo, innym razem nie ma prawie w ogóle. Warto zabrać ze sobą środki przeciw komarom oraz łagodzące skutki ukąszeń.

Podróżowanie z dzieckiem
Chorwacja jest krajem często odwiedzanym przez rodziny z dziećmi – tym, co ich przyciąga są czyste morze, malownicze krajobrazy, piękne plaże a przede wszystkim wiele obiektów kwaterunkowych przystosowanych do przyjęcia najmłodszych turystów.

Sezon turystyczny w Chorwacji trwa od kwietnia do października. Na wakacje z dzieckiem najlepiej wybrać się w miesiącach maj-czerwiec oraz wrzesień-październik – upały wówczas nie są uciążliwe i można uniknąć natłoku turystów.

Należy pamiętać o smarowaniu skóry dziecka mocnym filtrem przeciwsłonecznym i uważać na jeżowce oraz meduzy.

Opieka medyczna
W czasie podróżowania po Chorwacji wskazane jest posiadanie ubezpieczenia na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku, warto też mieć ubezpieczenie komunikacyjne autocasco. Obywatelom Polski, którzy przyjeżdżają do kraju w celach turystycznych w ograniczonym zakresie jedynie w wyjątkowych przypadkach, takich jak wypadek lub zasłabnięcie przysługuje bezpłatna opieka medyczna. Jeżeli chcemy z niej skorzystać, należy okazać polski paszport oraz potwierdzić ubezpieczenie.

W Chorwacji, nie będącej członkiem UE, nie będzie honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Standardowa prywatna wizyta lekarska to kozt w granicach 20–30 EUR, doba w szpitalu – ok. 50 EUR (bez kosztów operacji oraz leków).

Zgłoś błąd

Chorwacja w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Chorwacji (Republika Hrvatska)
Stolica
Zagrzeb
Waluta
Kuny (1 kuna = 100 lip)
Język
chorwacki
Liczba ludności
4290612
Powierzchnia
565942
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
republika semiprezydencka

Chorwacja - więcej informacji