Czad

Czad w pigułce

Flaga Czadu
Oficjalna nazwa Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad])
Stolica
Ndżamena
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski, arabski
Liczba ludności
10 758 945
Powierzchnia
1 284 000m2
Religia
islam, animizm, protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Czadu Hotele w Czadzie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Czadzie

Zalecane szczepienia
Szczepieniem obowiązkowym jest szczepienie przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Po zaszczepieniu dostajemy specjalne zaświadczenie, w którym jest opisane kiedy i jaką dawkę szczepienia przyjęliśmy. Z uwagi na wysokie zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne zaleca się zaszczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B (WZW A i WZW B), durowi brzusznemu. Jeśli planujemy pobyt poza ośrodkami miejskimi powinniśmy rozważyć szczepienie przeciwko meningokowemu zapaleniu opon mózgowych oraz wściekliźnie.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Bardzo ważne jest zabranie ze sobą odpowiednich lekarstw, szczególnie jeśli przyjmujemy je stale, gdyż na terenie Czadu mogą być one ciężko dostępne. Należy pamiętać o środkach przeciwbólowych i preparatach odkażających rany i wodę. Z uwagi na duże ryzyko zachorowania na malarię należy przed wyjazdem wykupić leki przeciwmalaryczne, które trzeba przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, ewentualnie tym co producent leku umieścił w ulotce dołączonej do leków. Należy zabrać ze sobą środki odstraszające komary. Jeśli chodzi o odzież to najlepiej sprawdzą się tu ubrania z przewiewnych naturalnych tkanin osłaniające ciało przed insektami.

Z uwagi na wysokie temperatury konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, oczy trzeba chronić okularami z odpowiednio przyciemnionymi szkłami.

Do apteczki warto też zabrać środki przeciw biegunce, opatrunki. Dobrze zabrać ze sobą moskitierę.

Choroby zakaźne
W Czadzie występuje wysokie ryzyko zachorowalności na cholerę – szczególnie w porze deszczowej oraz malarię z uwagi na obecność moskitów. Poza ośrodkami miejskimi można zarazić się wścieklizną i meningokowym zapaleniem opon mózgowych. W kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na żółtą febrę.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Z uwagi na ciągłe niepokoje dotyczące sytuacji na granicy z Sudanem, Libią czy Republiką Środkowoafrykańską odradza się podróżowanie w tamte regiony. Na północy odradza się pobyt w prefekturze Tibesti, gdzie są liczne pola minowe. Kraj jest targany również konfliktami na tle etnicznym. Poza dużymi ośrodkami miejskimi zaleca się podróżowanie w konwoju samochodów oraz o ile to możliwe przemieszczenie się z miasta do miasta samolotem. Podróżując po kraju dobrze posiadać przy sobie kopie dokumentów takich jak paszport czy dowód osobisty, z uwagi na duże zagrożenie drobną przestępczością. Odradza się podróżowanie nocą i w samotności.

W razie wypadku należy od razu wezwać policję lub udać się na najbliższy posterunek – często zbierają się przechodnie, którzy mogą być nieprzychylnie nastawieni do obcokrajowców.

Aby móc fotografować budynki rządowe czy lotniska konieczna jest zgoda rządu. Jeśli chcemy fotografować ludzi dobrze jest wpierw spytać się czy wyrażają na to zgodę.

Insekty
Najbardziej dokuczliwe dla podróżujących są moskity, które wywołują malarię.

Opieka medyczna
Tutejsza służba zdrowia świadczy usługi na bardzo niskim poziomie. Jedynie nieliczne placówki oferują usługi medyczne na poziomie zbliżonym do europejskich standardów.

Podróżowanie z dzieckiem
Czad ma słabo rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Jedynie w większych ośrodkach miejskich można liczyć na możliwość zatrzymania się w miejscu, które będzie w miarę przyjazne dziecku. Przez cały rok panują tu bardzo wysokie temperatury, przekraczają nawet 40 stopni w cieniu, jedynie jesienią i zimą nieco spadają. Kolejną niedogodnością dla dzieci jest występowanie na tych terenach moskitów.

Odradza się podróż z bardzo małymi dziećmi, a jeśli pragniemy wybrać się do Czadu ze starszym dzieckiem powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć je przed poparzeniami słonecznymi, ukąszeniami owadów i zapewnić dobrą opiekę.

Zgłoś błąd

Czad w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad])
Stolica
Ndżamena
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
francuski, arabski
Liczba ludności
10758945
Powierzchnia
12840002
Religia
islam, animizm, protestantyzm, katolicyzm
Ustrój
republika

Czad - więcej informacji