Czarnogóra

Czarnogóra w pigułce

Flaga Czarnogóry
Oficjalna nazwa Czarnogóra (Црна Гора, Crna Gora)
Stolica
Podgorica
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
urzędowy: czarnogórski, język używany: czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Liczba ludności
625 266
Powierzchnia
13 812m2
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Czarnogóry Hotele w Czarnogórze

Komunikacja & środki lokomocji w Czarnogórze

Na terenie Czarnogóry od kierowców niewymagane są dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne OC. Trzeba jedynie posiadać „Zieloną kartę”. Maksymalna prędkość obowiązująca na drogach czarnogórskich to 90 km/godz, a w terenie zabudowanym do 50 km/godz. Przez cały rok należy jeździć z włączo¬nymi światłami mijania. Należy przestrzegać jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Zakazana jest jazda pod wpływem alkoholu. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym można otrzymać grzywnę w wysokości od 50 do 150 Euro, a także karę zatrzymania prawa jazdy na okres 1-3 miesięcy. Za wszelkie inne wykroczenia można otrzymywać mandaty w wysokości minimum kilkunastu-kilkudziesięciu euro.

W wielu mniejszych miejscowościach, a także w górskich rejonach drogi są w bardzo złym lub niedostatecznym stanie, w związku z czym trzeba uważać na dziury w jezdni, czy nawet spadające kamienie ze zboczy górskich. Na terenie kraju nie ma płatnych dróg i autostrad. W związku z wieloma oszustwami odradza się korzystania z przydrożnych i nieznanych stacji paliw.

Podróżowanie po kraju
W przypadku podróżowania komunikacją miejską, zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich, trzeba być nastawionym na brak informacji o rozkładach jazdy, czy nawet przystanków autobusowych. Ceny biletów są dosyć tanie. W większych miastach znajdują się dworce autobusowe obejmujące lokalne i międzynarodowe połączenia.

W wielu miastach można bez problemu wynająć samochód, a koszt dzienny wynajmu to zazwyczaj minimum 30 euro, choć zdarzają się niższe ceny, zwłaszcza poza sezonem.

Sieć kolejowa w Czarnogórze jest niezwykle przestarzała. Dotyczy to zarówno trakcji jak i taboru, który lata swej świetności ma już dawno za sobą. Istnieje kilka lokalnych połączeń oraz znane i jedno z najpiękniejszych w Europie połączeń z Serbią. Niestety w przypadku innych krajów lub miejsc można liczyć wyłącznie na lokalne busy lub taksówki.

Do Czarnogóry można bez problemu dostać się także drogą lotniczą. W Czarnogórze znajdują się dwa lotniska: w Podgoricy i w Tivacie. Ze względu na większą liczbe połączeń lotniczych warto skorzystać także z lotniska w chorwackim w Dubrovniku, które jest położone jedynie 15 kilometrów od granicy z Czarnogórą.

Zgłoś błąd

Czarnogóra w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Czarnogóra (Црна Гора, Crna Gora)
Stolica
Podgorica
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
urzędowy: czarnogórski, język używany: czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Liczba ludności
625266
Powierzchnia
138122
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika

Czarnogóra - więcej informacji