Czarnogóra

Czarnogóra w pigułce

Flaga Czarnogóry
Oficjalna nazwa Czarnogóra (Црна Гора, Crna Gora)
Stolica
Podgorica
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
urzędowy: czarnogórski, język używany: czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Liczba ludności
625 266
Powierzchnia
13 812m2
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Czarnogóry Hotele w Czarnogórze

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Czarnogórze

Zalecane szczepienia
Na terenie Czarnogóry nie występują żadne zagrożenia epidemiologiczno-sanitarne. Niemniej jednak dobrze mieć aktualne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz typu B, tężcowi, czy kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Czarnogórskie apteki i punkty medyczne są bardzo dobrze zaopatrzone we wszelkie najpotrzebniejsze lekarstwa. Ze względu na typowe warunki sanitarne i częste spożywanie nieznanych potraw, zaleca się zabranie ze sobą lekarstw na biegunkę, bóle brzucha, zatrucie pokarmowe. Oczywiście należy pamiętać o dokładnym myciu owoców i warzyw przed ich spożyciem. Ponadto wyruszając w czasie lata do Czarnogóry, koniecznie należy zabrać ze sobą olejki i kremy do opalania, a także maści przeciw oparzeniom.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Czarnogóra należy do wyjątkowo bezpiecznych krajów w Europie. Notuje się tu niewiele incydentów związanych z turystami. Niemniej jednak warto zachować środki ostrożności na wypadek spotkania na swej drodze kieszonkowców. W przypadku nocowania na kempingach i polach namiotowych lepiej jest zabierać ze sobą wszelkie najbardziej wartościowe rzeczy, gdyż w sezonie letnim może dochodzić do kradzieży właśnie na takich mniej strzeżonych miejscach.

Insekty
W wielu leśnych oraz terenach położonych nad wodą można napotkać na duże ilości komarów, a także kleszczy, w związku z czym należy zaopatrzyć się w stosowne preparaty i środki odstraszające insekty.

Podróżowanie z dzieckiem
Czarnogóra jest krajem bardzo przyjaznym i bezpiecznym, w związku podróżowanie z dziećmi nie powinno stanowić żadnych problemów. Warto oczywiście zabrać ze sobą ubrania ochronne na głowę, a także środki przeciw owadom przeznaczone typowo dla dzieci.

Opieka medyczna
W Czarnogórze pierwsza pomoc medyczna może zostać nam udzielona bezpłatnie, jednak wyłącznie w placówkach państwowych. W prywatnych przychodniach koszt wizyty i badania wynosi od 20 do 25 euro, co jednak nie uwzględnia badań diagnostycznych ani zabiegów. W przypadku wystąpienia o wiele poważniejszych problemów zdrowotnych, koniecznie warto się zwrócić do polskiej ambasady, w której można otrzymać informacje dotyczące wyboru odpowiedniego szpitala. Na bezpłatną pomoc medyczną w nagłych wypadkach można liczyć poprzez okazanie polskiego paszportu oraz udowodnienie, że posiada się ubezpieczenia we własnym kraju.

Zgłoś błąd

Czarnogóra w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Czarnogóra (Црна Гора, Crna Gora)
Stolica
Podgorica
Waluta
1 euro = 100 centów (EUR, €)
Język
urzędowy: czarnogórski, język używany: czarnogórski, serbski, albański, bośniacki, chorwacki, serbsko-chorwacki
Liczba ludności
625266
Powierzchnia
138122
Religia
dominująca: prawosławie
Ustrój
republika

Czarnogóra - więcej informacji