Dania

Dania w pigułce

Flaga Danii
Oficjalna nazwa Królestwo Danii (Kongeriget Danmark)
Stolica
Kopenhaga
Waluta
1 korona duńska = 100 øre (DKK)
Język
duński
Liczba ludności
5 599 665
Powierzchnia
43 098m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Danii Hotele w Danii

Komunikacja & środki lokomocji w Danii

Samoloty
Mimo tego, że Dania jest stosunkowo małym krajem na jej terenie znajduje się kilka lotnisk, które obsługują loty krajowe i międzynarodowe. Największym lotniskiem w Danii, a jednocześnie jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych zachodniej Europy jest lotnisko międzynarodowe Kopenhaga Kastrup. Z Polski do Danii możemy polecieć z takich miast jak Gdańsk, Warszawa, Poznań i Wrocławia. Poza lotniskiem Kastrup w Danii jest jeszcze 12 lotnisk. Większe to Arhus, Aalborg, Billund. Samolotem dolecimy także na Borholm i inne duńskie wyspy.

Autobusy
Do większości duńskich miast bez problemu dojedziemy autobusami wykonującymi połączenia międzymiastowe. Kursy wykonywane są regularnie. W zależności od popularności trasy nawet kilka razy dziennie.

Samochody
Duńskie drogi należą do jednych z najlepszych w Europie. W kraju tym honorowane jest polskie prawo jazdy. Jednakże z uwagi na wysokie opłaty za paliwo, często zaleca się korzystanie z innych środków komunikacji. Jednak jeśli zdecydujemy się już na podróż samochodem do Danii musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Bardzo ważne jest to, że samochód powinien mieć tablice rejestracyjne z numerem i znakiem kraju pochodzenia. Na krajowych tablicach można jeździć do trzech miesięcy. Jeśli planujemy dłuższy pobyt w celach turystycznych to konieczna jest rejestracja samochodu – podatek rejestracyjny w Danii może sięgać nawet 2/3 wartości posiadanego przez nas samochodu.

Wszystkie osoby przebywające w samochodzie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Zaś dzieci muszą być przewożone w fotelikach samochodowych dostosowanych do odpowiedniej grupy wiekowej.

W Danii wszelkie przewinienia drogowe są surowo karane, dlatego trzeba przestrzegać przepisów. Maksymalna prędkość na autostradach to 110 km/h, na niektórych 130 km/h, w terenie zabudowanym 50km/h, a poza nim 80 km/h. Trzeba pamiętać, że w Danii bezwzględne pierwszeństwo przejazdu mają rowerzyści.

Większość dróg duńskich jest bezpłatna, jedynie przy przejeździe nad Wielkim Bełtem i cieśniną Oresund należy uiścić opłatę.

Pociągi
Podobnie jak sieć połączeń autobusowych tak i sieć kolejowa jest tutaj doskonale rozbudowana. Pociągiem można dojechać praktycznie wszędzie, a połączenia są tak planowane, żeby były zgrane z połączeniami autobusowymi. Wszystkie stacje są dobrze oznakowane. Przystanki są wyświetlane wewnątrz pociągu i zapowiadane przez lektora. Ciekawostką jest to, że jeśli chcemy w czasie podróży wyciszyć się, to możemy dodatkowo zapłacić za tak zwany spokojny wagon, którzy przeznaczony jest dla osób chcących podróżować w ciszy. W Danii na trasach międzymiastowych kursują zarówno pociągi ekspresowe Intercity oraz pociągi regionalne (bez przedziałów).

Promy
Podróż promem jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy dostać się na którąś z duńskich wysp i wysepek. Kursy są wykonywane regularnie i niejednokrotnie jego cena jest wliczona w koszt zakupu biletu kolejowego lub autobusowego.

Komunikacja miejska
W każdym większym mieście jest komunikacja miejska. Bilety są godzinne – nie ma znaczenia liczba przejazdów. Jeżeli planujemy dłuższe podróże warto wykupić kartę 24 godzinną lub karnet na dziesięć przejazdów.

W Kopenhadze można również podróżować kolejką podmiejską.

Rower
Dania to prawdziwy raj dla cyklistów. Praktycznie w każdym mieście są ścieżki rowerowe. Jeśli nie posiadamy własnego roweru lub nie chcemy z nim podróżować możemy go wypożyczyć. Koszt wypożyczenia roweru to około 25 zł za dzień i 100 zł za tydzień. Czasami pobierana jest dodatkowa opłata – kaucja w wysokości około 50 zł. Ogromnym udogodnieniem jest też to, że opłaty za przewóz rowerów środkami komunikacji nie są pobierane lub są bardzo niskie.

Zgłoś błąd

Dania w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Królestwo Danii (Kongeriget Danmark)
Stolica
Kopenhaga
Waluta
1 korona duńska = 100 øre (DKK)
Język
duński
Liczba ludności
5599665
Powierzchnia
43098,312
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Dania - więcej informacji