Dania

Dania w pigułce

Flaga Danii
Oficjalna nazwa Królestwo Danii (Kongeriget Danmark)
Stolica
Kopenhaga
Waluta
1 korona duńska = 100 øre (DKK)
Język
duński
Liczba ludności
5 599 665
Powierzchnia
43 098m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Danii Hotele w Danii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Danii

Zalecane szczepienia
Przy wyjeździe do Danii nie ma obowiązkowych szczepień. Warto jednak zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZWB).

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Jeżeli przyjmujemy stale lekarstwa, w związku z przewlekłą chorobą trzeba zabrać ze sobą zapas medykamentów oraz pamiętać o zaświadczeniu, że są one nam potrzebne. Kiedy wyjeżdżamy pod namioty, czy na kemping wraz ze śpiworem musimy zabrać zmianę pościeli. Na wyjazd spakować należy ubranie odpowiednie do pory roku oraz kosmetyki i okulary ochronne.

Choroby zakaźne
W Danii nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologiznego. Oczywiście istnieje ryzyko zachorowania na choroby typu wirusowe zapalenie wątroby typu B, czy też innych przenoszone drogą kropelkową.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W Danii jest niewielkie zagrożenie przestępczością, jest to kraj bezpieczny dla turystów.

Opieka medyczna
Na postawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) można korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Trzeba pamiętać o tym, żeby korzystać z państwowej służby zdrowia – lekarzy, którzy posiadają podpisaną umowę z duńską służbą zdrowia można znaleźć na specjalnych listach, jakie dostępne są w Wydziałach Zdrowia i Spraw Społecznych gminy lub wpisując na stronie www. degulesider.dk hasło Læger.
Jeśli koszt leczenia wyniesie nas powyżej 520 DKK możemy złożyć wniosek do urzędu gminy w Danii lub do odpowiedniego oddziału NFZ o zwrot kosztów leczenia. Koniecznie w takim przypadku należy zachować rachunki i dowody zapłaty za wykupione leki.

Opieka stomatologiczna w Danii jest dla dorosłych w pełni odpłatna, za wyjątkiem niektórych usług, za które jest 35-cio i 60-cio procentową odpłatnością. Leczenie stomatologiczne jest bezpłatne dla osób do 18 roku życia.

Podróżowanie z dzieckiem
Dania jest krajem idealnym na podróż z dziećmi, zarówno małymi jak i większymi. Panuje tutaj klimat zbliżony do tego, który jest w naszym kraju. Bogata baza noclegowa pozwala na zatrzymanie się w czasie podróży nawet z bardzo małymi dziećmi. W Danii znajduje się wiele atrakcji, które przypadną do gustu zarówno małym jak i dużym dzieciom, dzięki czemu podróż będzie dla nich interesująca. Dzięki licznym centrom tematycznym mogą one również z wycieczki do Danii wynieść wiele pożytecznej wiedzy.

Zgłoś błąd

Dania w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Królestwo Danii (Kongeriget Danmark)
Stolica
Kopenhaga
Waluta
1 korona duńska = 100 øre (DKK)
Język
duński
Liczba ludności
5599665
Powierzchnia
43098,312
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Dania - więcej informacji