Dominikana

Dominikana w pigułce

Flaga Dominikany
Oficjalna nazwa Republika Dominikańska (República Dominicana)
Stolica
Santo Domingo
Waluta
peso dominikańskie (DOP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
9 049 595
Powierzchnia
48 730m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Dominikany Hotele w Dominikanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Dominikanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Dominikana (Republika Dominikańska) jest drugim, po Kubie, co do wielkości państwem na Morzu Karaibskim. Zajmuje większą część wyspy Hispaniola, dzieląc ją z położonym po zachodniej stronie Haiti. Dominikana leży w sąsiedztwie znakomitych wyspiarskich sąsiadów, takich jak: Kuba, Jamajka, Portoryko i Archipelag Małych Antyli, współtworząc z nimi Karaiby kojarzone na całym świecie z egzotycznym, rajskim klimatem.

Zanim na wyspie w 1492 r. pojawili się Hiszpanie, obszary te zamieszkiwane były przez plemiona Indian Taino i Karaibów. Na przestrzeni wieków przez tutejsze ziemie przewinęli się również osadnicy francuscy, a także afrykańscy niewolnicy. Ze względu na taką różnorodność kultura z czasem stała się mozaiką wierzeń, zwyczajów i obrzędów, a tradycje lokalne splotły się z wpływami hiszpańskimi, afrykańskimi i amerykańskimi.

Przez teren wyspy przebiega aż osiem pasm górskich – na jednym z nich znajduje się najwyższy szczyt Karaibów, Pico Duarte, o wysokości 3175 m. n.p.m. Górską faunę i florę podziwiać można w parkach narodowych Kordyliery Środkowej. Tutaj również swój początek ma najdłuższa rzeka wyspy, Yaque del Norte. Na uwagę zasługują przede wszystkim wybrzeża Dominikany, gdzie wśród namorzynowych lasów o splątanych, zanurzonych w wodzie korzeniach schronienie znajduje lokalne ptactwo, m.in. czaple i pelikany. Ciekawostką są również pojawiające się w wodach zatoki Samaná wieloryby.

Dominikana jest jedną z najchętniej odwiedzanych karaibskich wysp, na którą co roku przybywa prawie 4 miliony turystów. Kraj przyciąga ich przede wszystkim ze względu na swoje wspaniałe plaże o białym piasku. Do najpopularniejszych regionów należą m.in.: Wybrzeże Kokosowe, Wybrzeże Bursztynowe, Santo Domingo – stolica Dominikany.

Przyczyną popularności Dominikany na rynku turystycznym są jednak nie tylko malownicze plaże i zawsze piękna pogoda, ale również gościnność, otwartość i przyjazne nastawienie rodowitych Dominikańczyków. Tubylcy mają w sobie wrodzoną radość życia, którą uwielbiają przelewać na turystów, którzy odwiedzają ich kraj.

Zgłoś błąd

Regiony w Dominikanie

Miasta w Dominikanie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Dominikanie

Dominikana - galeria zdjęć

Dominikana w pigułce

Dominikana
Oficjalna nazwa Republika Dominikańska (República Dominicana)
Stolica
Santo Domingo
Waluta
peso dominikańskie (DOP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
9049595
Powierzchnia
487302
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Dominikana - więcej informacji