Dominikana

Dominikana w pigułce

Flaga Dominikany
Oficjalna nazwa Republika Dominikańska (República Dominicana)
Stolica
Santo Domingo
Waluta
peso dominikańskie (DOP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
9 049 595
Powierzchnia
48 730m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Dominikany Hotele w Dominikanie

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Dominikanie

Zalecane szczepienia
WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A (szczepienie zalecane)
WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B (szczepienie zalecane – w zależności od charakteru pobytu)
BTP – błonica, tężec, polio (szczepienie zalecane)
DB – dur brzuszny (szczepienie zalecane)
ŻG – Żółta gorączka (szczepienie niekonieczne)
W – wścieklizna (szczepienie niekonieczne)
JZM – japońskie zapalenie mózgu (szczepienie niekonieczne)
MK – szczepionka meningo-kokowa (a+c) (szczepienie niekonieczne)

Na terenie Dominikany nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, nie są wymagane i zalecane żadne obowiązkowe szczepienia ochronne.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Warto zabrać przede wszystkim leki przeciwko biegunce, która często pojawia się jako efekt uboczny zmiany żywności, leki na oparzenia słoneczne, środki opatrunkowe oraz leki łagodzące skutki przeziębienia i grypy. Przyjeżdżający turyści często zapadają na bóle gardła – ich główną przyczyną jest klimatyzacja.
Ze względu na gorący klimat należy zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne i kapelusz. Należy koniecznie zabrać ze sobą środki odstraszające owady.

Choroby zakaźne
Na wyspie spotkać można się z przypadkami malarii i gorączki denga, jednak nie w stopniu, który sugerować mógłby epidemię. Objawy Dengi to krótkotrwała ale wysoka gorączka, silne bóle mięśni i stawów – przenoszona jest przez komary.
Występują również choroby przewodu pokarmowego spowodowane przez pasożyty oraz zatrucie ciguatera – objawia się bólami i skurczami brzucha, wymiotami, biegunką, często występuje również mrowienie w kończynach i uczucie dojmującego chłodu.
Do mycia zębów można używać wody z wodociągu. Nie nadaje się ona jednak do picia. Należy zaopatrzyć się w wodę butelkowaną, dostępną w każdym kiosku hotelowym, sklepie, czy restauracji. Lepiej zrezygnować z wszelkich potraw produkowanych z użyciem wody, lub choćby płukanych wodą (sałata, lody), dostępnych również w tanich ulicznych restauracjach i na targowiskach.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na Dominikanie nie występuje większe zagrożenie przestępczością, a poziom przestępczości pospolitej nie jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane są przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi należy zastosować podstawowe zasady bezpieczeństwa – nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Odradza się noszenia przy sobie wartościowych rzeczy.

Insekty
Głównie komary mogące przenosić malarię i gorączkę denga. Należy koniecznie zaopatrzyć się w środki odstraszające owady.

Podróżowanie z dzieckiem
Dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia, zobowiązana są do pdoróżowania pod opieką rodziców lub opiekunów. Powinni oni posiadać pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, które należy wcześniej zalegalizowane w konsulacie Dominikany w państwie, z którego planowany jest wyjazd. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy.
Należy pamiętać o smarowaniu skóry dziecka kremem z wysokim filtrem, ochronie przed komarami i nie podawaniu do picia wody z kranu.

Opieka medyczna
Turyści przebywający na terenie Dominikany mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy medycznej, dostępnej w szpitalach publicznych. Prywatna wizyta to koszt od 20 do 25 USD, a dzień w prywatnym szpitalu – ok. 150 USD. W niektórych hotelach wyższej kategorii jest dostępny lekarz.

Nie ma stosownych przepisów dotyczących ubezpieczeń. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia firm amerykańskich.

Zgłoś błąd

Dominikana w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Dominikańska (República Dominicana)
Stolica
Santo Domingo
Waluta
peso dominikańskie (DOP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
9049595
Powierzchnia
487302
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Dominikana - więcej informacji