Erytrea

Erytrea w pigułce

Flaga Erytrei
Oficjalna nazwa Państwo Erytrea (Ertra, Państwo Erytrea – Hagere Ertra)
Stolica
Asmara
Waluta
nakfa (ERN)
Język
arabski, tigrinia
Liczba ludności
5 028
Powierzchnia
121 320m2
Religia
dominujące: Islam, Prawosławie
Ustrój
totalitaryzm
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Erytrei Hotele w Erytrei

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Erytrei?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Erytrea zaliczana jest do najmłodszych państw świata. Powstała w wyniku wojny wyzwoleńczej z Etiopią, w ramach której funkcjonowała do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Utworzenie państwa poprzedził długotrwały konflikt zbrojny. Wojskami wyzwoleńczej rebelii dowodził Isaias Afewerki, który pełni dziś funkcję prezydenta Erytrei.

Utworzenie własnego państwa nie przyniosło pokoju w regionie, a samym mieszkańcom prawdziwego spokoju. Erytrea jest państwem niebezpiecznym nawet jak na standardy afrykańskie. Władze wykazują daleko idące zapędy dyktatorskie i totalitarne. Prowadzą także, pomimo skrajnego ubóstwa, wojowniczą politykę w stosunku do państw sąsiednich oraz popierają ugrupowania terrorystyczne, w tym działającą na terenie Somalii, a będącą przybudówką Al-Kaidy grupę Al-Shabab.

Wszystko to sprawia, że wyjazd do Erytrei to wyzwanie dla naprawdę doświadczonych podróżników. Kraj jest bardzo biedny, a średnie roczne dochody mieszkańców oscylują w okolicach 700 dolarów. Brak jest infrastruktury turystycznej, dobrych dróg oraz komunikacji. Ponadto łatwo paść tu ofiarą napadu lub porwania. Ze względu na prowadzone okresowo działania wojenne w wielu strefach ruch osób nieposiadających specjalnych przepustek jest praktycznie niemożliwy.

Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na wyjazd, pokona wszystkie bariery administracyjne i wojskowe to zobaczy kraj bardzo zróżnicowany pod względem przyrodniczym. Najpiękniejszą jego częścią jest wybrzeże, liczące sobie około 1000 kilometrów długości. Do Erytrei należy też szereg wysp na Morzu Czerwonym, ze słynnym archipelagiem Dahlak, gdzie podziwiać można zaliczane do najpiękniejszych rafy koralowe.

Wschodnia część Erytrei to rozległe pustynie. W znajdującym się tu regionie Danakil, leżącym częściowo w dużej depresji notuje się najwyższe temperatury na ziemi. Z kolei centralną część państwa tworzą rozległe żyzne równiny, gdzie rozwijać się może rolnictwo. Im dalej na zachód tym klimat staje się bardziej suchy i surowy, a pola zamieniają się w step i sawannę.

Głównymi miastami Erytrei są będąca stolicą Asmara oraz porty Massaua i Asad. W stolicy najstarsza zabudowa pochodzi z lat trzydziestych XX wieku. Nazywana jest przez to często Afrykańską Perłą Modernizmu. Część zabytków pochodzi także z włoskiego okresu kolonialnego w końcu XIX wieku. Najsłynniejszą budowlą z tego czasu jest katedra świętego Józefa. Kościół jest siedzibą władz eparchii asmarskiej należącej do katolickiego kościoła etiopskiego. W okolicach portów Massaua i Asad znajdują się z kolei piaszczyste plaże. Ponadto Massaua stanowi punkt wypadowy do wyjazdów na archipelag Dahlak. W mieście zachowały się także budowle z różnych okresów funkcjonowania Erytrei. Mamy tu więc zarówno budynki arabskie jak kolonialne nawiązujące do architektury brytyjskiej i włoskiej.

Choć Erytrea to kraj ciekawy to dopóki jego sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna nie ulegnie zmianie wyjazdy do niego należeć będą do przygód przeznaczonych dla doświadczonych podróżników. W tej chwili wszelkie wyjazdy stricte turystyczne i wypoczynkowe w ten rejon są niemożliwe.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Erytrea - galeria zdjęć

Erytrea w pigułce

Erytrea
Oficjalna nazwa Państwo Erytrea (Ertra, Państwo Erytrea – Hagere Ertra)
Stolica
Asmara
Waluta
nakfa (ERN)
Język
arabski, tigrinia
Liczba ludności
5028
Powierzchnia
1213202
Religia
dominujące: Islam, Prawosławie
Ustrój
totalitaryzm

Erytrea - więcej informacji