Fidżi

Fidżi w pigułce

Flaga Fidżi
Oficjalna nazwa Republika Fidżi (Republic of Fiji, Matanitu ko Viti, फ़िजी गणराज्य, Fidźi Ganaradźja)
Stolica
Suva
Waluta
dolar Fidżi (FJD)
Język
angielski, fidżyjski, hindustani
Liczba ludności
849 000
Powierzchnia
18 272m2
Religia
protestantyzm, hinduizm, katolicyzm, islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Fidżi Hotele w Fidżi

Ceny w Fidżi

Ceny na Fidżi
Walutą obowiązującą na Fidżi jest dolar fidżijski, którego równowartość to około 35 eurocentów, pół dolara amerykańskiego oraz 1,70 złotego. Ceny nie są wygórowane. Hotele są najdroższe w środku sezonu turystycznego, a obiad w hotelowej restauracji kosztuje około 20-30 tutejszych dolarów. Za puszkę coli zapłacimy 0,70 dolara, podobnie za bochenek chleba. Ananas będzie kosztował jeden dolar. Piwo w restauracji to około dwa dolary, zaś ceny autobusowej komunikacji między miastami nie przekraczają 10 dolarów za kurs.

Występowanie bankomatów
Bankomaty, przynajmniej w większych miastach są łatwo dostępne i znajdują się przy oddziałach bankowych. Starajmy się z przyczyn bezpieczeństwa korzystać z bankomatów znajdujących się w pomieszczeniach zamkniętych. Przed wyjazdem zorientujmy się w naszym banku odnośnie prowizji pobieranych za wypłacenie pieniędzy, ponieważ może się to okazać nieopłacalne.

Płatność kartami
Rozliczanie się z użyciem kart płatniczych i kredytowych jest dość powszechne we wszystkich większych miastach i nie powinniśmy mieć z tym kłopotu płacąc za zakupy w centrum handlowym, czy za nocleg w hotelu.

Płatność gotówką
Posługiwanie się gotówką będzie niezbędne przy płatnościach na bazarach, w małych sklepach, czy niewielkich restauracjach. Unikajmy jednak noszenia ze sobą zbyt dużych sum pieniędzy.

Jaką walutę najlepiej posiadać
Zakup dolara fidżijskiego w Polsce może być utrudniony, dlatego na miejsce dużo lepiej jest zabrać inną walutę, aby wymienić ją już w Fidżi. Można to robić zarówno w bankach, jak i w kantorach. Nie będziemy mieć problemu z wymianą najbardziej popularnych walut, takich jak dolar amerykański i euro.

Możliwość transferów międzynarodowych
Aby wykonać transfer międzynarodowy, najlepiej w tym celu udać się do banku i skorzystać z systemu Western Union.

Podatki w kraju
Jeśli nie planujemy podjęcia pracy na Fidżi, kwestia podatków nie będzie dla nas ważna. Podatki pośrednie (VAT w wysokości 15 procent) są już doliczane, analogicznie jak w Polsce, do cen produktów, które kupujemy, a uiszczając cenę, płacimy od razu podatek.

Co kupić na Fidżi
Jeśli zależy nam na przywiezieniu lokalnych pamiątek z Fidżi, najlepiej w tym celu udać się na bazar, gdzie można kupić ciekawe rękodzieła. Ponieważ na Fidżi w dawnych czasach panował kanibalizm, dość specyficzną pamiątką, jaką możemy przywieźć do Polski, jest widelec, który umożliwiał jedzenie ludzkiego ciała bez dotykania go do warg: taki był kulturowy wymóg kanibali, którzy zamieszkiwali wyspy fidżijskie.

Zgłoś błąd

Fidżi w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Fidżi (Republic of Fiji, Matanitu ko Viti, फ़िजी गणराज्य, Fidźi Ganaradźja)
Stolica
Suva
Waluta
dolar Fidżi (FJD)
Język
angielski, fidżyjski, hindustani
Liczba ludności
849000
Powierzchnia
182722
Religia
protestantyzm, hinduizm, katolicyzm, islam
Ustrój
republika

Fidżi - więcej informacji