Filipiny

Filipiny w pigułce

Flaga Filipin
Oficjalna nazwa Republika Filipin (Pilipinas, Republika ng Pilipinas)
Stolica
Manila
Waluta
peso filipińskie (PHP)
Język
urzędowy: filipiński, angielski; język używany: 171 języków, filipiński jako ponadregionalny
Liczba ludności
92 340 000
Powierzchnia
300 000m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Filipin Hotele w Filipinach

Komunikacja & środki lokomocji w Filipinach

Osoby, które chcą podróżować na terenie Filipin nie powinny obawiać się żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się po kraju. Placówki dyplomatyczne nie zalecają zapuszczania się w rejony, w których działają zbrojne oddziały ekstremistów islamskich. Ponadto należy wykazać się zdrowym rozsądkiem i ostrożnością w trakcie odbywania podróżny w godzinach wieczornych oraz nocą.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Na terenie Republiki Filipin osoby planujące poruszanie się autem muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Odradza się wypożyczanie samochodu ze względu na duże odległości pomiędzy miastami oraz możliwość szybkiego i komfortowego przemieszczania się samolotami. Ponadto w stolicy kraju należy wziąć pod uwagę duże korki.

Autobus
Najlepsza forma komunikacji na dłuższych trasach. Ze względu na dużą ilość przewoźników ich stan jest bardzo zróżnicowany; od luksusowych po te o niskim standardzie. Koszt za przejazd nie należy do wysokich i zależy od przewoźnika.

Jeepney
Jest to środek transportu polecany tylko na krótkich trasach. Co ważne nie ma rozpisanych tras. Od osoby krzyczącej nazwy lub kasjera można dowiedzieć się, gdzie dokładnie dany jeepney ma przystanki. Trzeba dodać, że jest to bardzo wolna forma poruszania się po mieście. Ponadto zazwyczaj jest tu tłoczno. Warto wspomnieć, że jeepney są to przerobione amerykańskie jeepy, które armia USA pozostawiła na Filipinach po II wojnie światowej.

Pociąg
Nie poleca się pociągu jako formy transportu na Filipinach ze względu na fakt, że linie kolejowe są przestarzałe oraz w złym stanie.

Prom /Łódź
To dobra forma komunikacji pomiędzy wyspami. Łódź to szybka i do tego niedroga forma transportu. Od odległości zależy ilość kursów; od bardzo wielu w ciągu dnia (pomiędzy pobliskimi wyspami) do jednego kursu dziennie lub tylko kilku w tygodniu. Przy dużych odległościach osoby podróżujące promem powinny liczyć się z tym, że czas podróży będzie znacznie dłuższy.

Riksze
Na Filipinach popularny jest tzw. trycykl, czyli motocykl z budką dla dwóch pasażerów i miejscem na bagaż. Przed skorzystaniem z tego środka transportu trzeba dokładnie wypytać się kierowcy o koszt za przejazd, aby później nie zaskoczyła nas horrendalna cena. Warto się targować. Kursują w określonych rejonach.

Samolot
Jest to forma transportu polecana dla osób, które chcą podróżować pomiędzy wyspami. Koszt zbliżony do cen za kurs promu, ale za to samolotem dolecimy o wiele szybciej do celu, a do tego mamy komfortową podróż. Ceny są uzależnione od pór roku. Osoby, które chcą zwiedzić kilka wysp w ciągu jednego pobytu w republice Filipin powinny pamiętać o możliwości zakupu biletu łączonego, którego koszt końcowy jest niższy.

Taksówka
To szybki i dość tani środek transportu na Filipinach. Należy pamiętać, aby w stolicy kraju przed wejściem do taksówki dokładnie ustalić cenę za kurs ze względu na to, że tutejsi taksówkarze potrafią oszukiwać turystów.

Zgłoś błąd

Filipiny w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Filipin (Pilipinas, Republika ng Pilipinas)
Stolica
Manila
Waluta
peso filipińskie (PHP)
Język
urzędowy: filipiński, angielski; język używany: 171 języków, filipiński jako ponadregionalny
Liczba ludności
92340000
Powierzchnia
3000002
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Filipiny - więcej informacji