Filipiny

Filipiny w pigułce

Flaga Filipin
Oficjalna nazwa Republika Filipin (Pilipinas, Republika ng Pilipinas)
Stolica
Manila
Waluta
peso filipińskie (PHP)
Język
urzędowy: filipiński, angielski; język używany: 171 języków, filipiński jako ponadregionalny
Liczba ludności
92 340 000
Powierzchnia
300 000m2
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Filipin Hotele w Filipinach

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Filipinach

Szczepienia
Na terenie Republiki Filipin nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Podróżujący nie mają obowiązku szczepień profilaktycznych.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A – zalecane
Wirusowe zapalenie wątroby typu B – zalecane
Żółta gorączka – niekonieczne
Błonnica, tężec, polio – zalecane
Dur brzuszny- zalecane
Wścieklizna – zalecane
Japońskie zapalenie mózgu – zalecane
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Wybierając się w podróż na Filipiny pamiętajmy o zabraniu odpowiedniego zapasu leków, w tym: zdrowotnych, przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, dezynfekujących oraz opatrunkowych. Trzeba wziąć ze sobą lub kupić na miejscy odpowiednie repelenty, moskity na Filipinach potrafią być dotkliwe. Osoby, które noszą soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające. Obowiązkowo krem z filtrem przeciwsłonecznym, który ochroni nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Choroby zakaźne

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Co ważne należy pamiętać o tym, że woda z kranu nie nadaje się do spożywania. Poleca się zakup i picie wody butelkowanej.
Nie można zapomnieć, że na terenie Republiki Filipin za przestępstwa narkotykowe; w tym za przemyt narkotyków; grozi kara więzienia lub nawet śmierć.
W stolicy kraju z roku na rok odnotowuje się wzrost liczby rabunków. Jak informują polskie urzędy konsularne nie zaleca się zawierania znajomości z przygodnie poznanymi osobami. Odradza się również przyjmowania poczęstunku od nowo poznanych osób, ponieważ znane są przypadki, kiedy podawano turyście środki nasenne, aby go okraść.
W trakcie podróży po Filipinach należy wykazać się zdrowym rozsądkiem. W porze wieczornej, a tym bardziej nocą, nie zaleca się poruszania poza rejonem głównych dzielnic. Odradza się wypuszczanie do miejsc zamieszkanych przez biedotę. Ze względu na fakt, że miały tu miejsca porwania cudzoziemców dla okupu zaleca się poruszanie się po miastach taksówkami hotelowymi. Na terenie Republiki Filipin trzeba również uważać na kieszonkowców oraz drobnych złodziei.

Insekty
Najbardziej dotkliwe są na Filipinach moskity, które roznoszą tu dengę i malarię. Najlepiej kupić miejscowy repelent lub jeszcze przed podróżą zaopatrzyć się w odpowiednie środki odstraszające te insekty.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma większych przeciwwskazań do podróży z dziećmi. Przed podróżą warto wybrać się do lekarza chorób tropikalnych oraz sprawdzić informacje placówek dyplomatycznych, które na bieżąco informują o ew. zagrożeniach.

W razie choroby
Na terenie Republiki Filipin dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Wybierając się do lekarza należy liczyć się z kosztem wizyty rzędu ok. 20 $ USD. W przypadku pobytu w szpitalu doba bez żadnych badań wyniesie nas ok. 40 $ USD.

Ponadto wybierając się do Filipin warto wiedzieć, że nie mamy obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych oraz komunikacyjnych. Przy zakupie polisy polskich ubezpieczycieli należy dokładnie sprawdzić czy są one honorowane na terenie tego kraju.

Zgłoś błąd

Filipiny w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Filipin (Pilipinas, Republika ng Pilipinas)
Stolica
Manila
Waluta
peso filipińskie (PHP)
Język
urzędowy: filipiński, angielski; język używany: 171 języków, filipiński jako ponadregionalny
Liczba ludności
92340000
Powierzchnia
3000002
Religia
dominująca: rzymski katolicyzm
Ustrój
republika

Filipiny - więcej informacji