Gambia

Gambia w pigułce

Flaga Gambii
Oficjalna nazwa Republika Gambii (Republic of The Gambia)
Stolica
Bandżul
Waluta
dalasi (GMD)
Język
angielski
Liczba ludności
1 690 000
Powierzchnia
11 295m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gambii Hotele w Gambii

Ceny w Gambii

Ceny w państwie
Oficjalną walutą w Gambii jest dalasi. Jeden złoty to około 10 dalasi. Ceny na miejscu są nieco wyższe, niż w innych krajach regionu, ale dużo niższe niż w Polsce. Jedno piwo może kosztować 10 dalasi, puszka coli około 3 dalasi, za kilogram bananów zapłacimy 10 dalasi, inne owoce są w podobnych stawkach. Kupując rzeczy na bazarze, warto się targować.

Dostępność bankomatów
Odradzamy nastawianie się na wypłacanie gotówki z bankomatów. Nie jest ich dużo i są one dostępne tylko w największych miastach. A gdy już takowy znajdziemy, musimy liczyć się ze sporą prowizją za wypłacanie pieniędzy.

Karty kredytowe
Tym środkiem płatniczym zapłacimy tylko w niektórych miejscach w większych miastach, takich jak ekskluzywne hotele i sklepy.

Gotówka
Płacenie gotówką jest najbardziej powszechną formą rozliczania się w Gambii, dlatego najlepiej nastawić się na rozliczenia gotówkowe. Pamiętajmy jednak, aby nie mieć zbyt dużej ilości pieniędzy przy sobie, aby nie kusić kieszonkowców.

Jaką walutę zabrać
Prawdopodobieństwo, że zakupimy w Polsce gambijską walutę, nie jest zbyt duże. Najlepiej jest zabrać ze sobą dolary, tym bardziej, że w wielu przypadkach będą one walutą na równi honorowaną z miejscowym dalasi. W wielu miejscach będziemy też mogli płacić frankami Afrykańskiej Wspólnoty Finansowej. Oficjalnie pieniądze możemy wymieniać tylko w bankach, ale bardzo potężny jest nieformalny obrót walutą. Jeśli na wymianę dolarów zdecydujemy się na czarnym rynku, warto znać aktualny kurs z banku, aby nie zostać oszukanym. Jak przy każdej innej okazji, warto się też targować.

Podatki w Gambii
Podatki doliczone są do cen, a w przypadku robienia zakupów na bazarach transakcje są nieopodatkowane.

Możliwość transferów międzynarodowych
Transfery są możliwe w bankach w stolicy kraju, ale dla pewności nie nastawiajmy się na to, że będą one aktualnie dostępne.

Co warto kupić
Na zakupy pamiątek najlepiej jest się wybrać na bazary bardzo często położone w pobliżu hoteli. Można na nich kupić wiele ciekawych przedmiotów, które zostały wykonane ręcznie. Warto się targować, ponieważ ceny ogłaszane przez sprzedawców są dużo wyższe od tych, za które będą oni w stanie sprzedać te przedmioty. Dzięki targowaniu możemy zbić cenę nawet dwukrotnie.

Zgłoś błąd

Gambia w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Republika Gambii (Republic of The Gambia)
Stolica
Bandżul
Waluta
dalasi (GMD)
Język
angielski
Liczba ludności
1690000
Powierzchnia
112952
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Gambia - więcej informacji