Gambia

Gambia w pigułce

Flaga Gambii
Oficjalna nazwa Republika Gambii (Republic of The Gambia)
Stolica
Bandżul
Waluta
dalasi (GMD)
Język
angielski
Liczba ludności
1 690 000
Powierzchnia
11 295m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gambii Hotele w Gambii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Gambii

Zalecane szczepienia
Przed wyjazdem do Gambii musimy pamiętać, że obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej febrze, które powinno być potwierdzone w książeczce zdrowia. Ponieważ Gambia leży w strefie klimatów zwrotnikowych morskich, powinniśmy dodatkowo wykonać szczepienie przeciwko cholerze, malarii, durowi brzusznemu oraz żółtaczce typu A i B.

Lekarstwa do zabrania
Powinniśmy mieć ze sobą podstawową apteczkę: środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, bandaże i opatrunki. Przydać się mogą też lekarstwa przeciwko biegunce i innym dolegliwościom układu pokarmowego. Zabierzmy również środki chroniące przed udarem słonecznym oraz insektami

Choroby zakaźne
W Gambii istnieje ryzyko zachorowania na malarię i żółtą febrę, jak również inne choroby związane z klimatem ciepłym. Wykonanie szczepień opisanych powyżej zabezpieczy nas przed ryzykiem zachorowania.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia
Bezpieczeństwo w Gambii nie odbiega standardem od bezpieczeństwa innych państw tego regionu. Powinniśmy unikać wychodzenia z hotelu po zapadnięciu zmroku oraz odwiedzania dzielnic biedy. Powszechne jest kieszonkowe złodziejstwo, więc nie nośmy ze sobą wartościowej biżuterii, dużej ilości gotówki, ani nie pokazujmy niepotrzebnie takich rzeczy. Kobiety mogą być zaczepiane przez mężczyzn, którzy w ten sposób szukają Europejek, aby wziąć z nimi ślub i w ten sposób uzyskać prawo do zamieszkania w Europie. Problemem Gambii jest rozwijająca się seks-turystyka, w tym nawet pedofilska, ale rząd wziął na celownik taką działalność i z nią walczy.

Insekty
Klimat Gambii położonej nad oceanem i dużą rzeką sprzyja insektom. Powinniśmy zabrać ze sobą środki (maści lub spraye), które chronią przed insektami, a na miejscu zwracać uwagę, czy okna w naszych noclegach mają założoną siatkę przeciwko owadom.

Podróżowanie z dziećmi
Nie ma żadnych szczegółowych przepisów związanych z podróżowaniem z dziećmi. Analogicznie do dorosłych, dzieci powinny posiadać paszport i wizę. Jeśli chcemy po Gambii podróżować samochodem, zalecane jest zabranie fotelika dla dzieci, ponieważ większość dróg nie jest utwardzonych.

W razie choroby
Przed wyjazdem sugerujemy wykupić ubezpieczenie turystyczne, aby odzyskać koszty ewentualnego leczenia. Koszt pojedynczej wizyty lekarskiej to około 40 dolarów amerykańskich, zaś doba w szpitalu to 70 dolarów. Na miejscu przestrzegajmy zaleceń higieny tropikalnej: nie jedzmy w niepewnych miejscach, nie pijmy wody innej niż butelkowana, dokładnie myjmy owoce i warzywa.

Zgłoś błąd

Gambia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Gambii (Republic of The Gambia)
Stolica
Bandżul
Waluta
dalasi (GMD)
Język
angielski
Liczba ludności
1690000
Powierzchnia
112952
Religia
dominująca: islam
Ustrój
republika

Gambia - więcej informacji