Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Grenadzie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Grenada to jedno z najmniejszych państw wyspiarskich na półkuli zachodniej, położone na Morzu Karaibskim – w Ameryce Środkowej. Składa się ono z wyspy Grenada i ośmiu mniejszych wysepek (m.in. Carriacou, Ronde Island oraz Mała Martynika), należących do archipelagu Grenadyn (Małe Antyle).
Stolicą kraju jest miasto Saint George’s. Całkowita powierzchnia państwa wynosi 344 km², co sytuuje Grenadę na 185 miejscu na świecie pod względem wielkości.
Wyspy Grenady mają pochodzenie wulkaniczne, dzięki czemu na terenach zamieszkałych przez okoliczną ludność, występują bardzo żyzne gleby. Klimat państwa określa się jako tropikalny, czyli wilgotny i gorący podczas pory deszczowej oraz chłodny i wietrzny (pasaty) w porze suchej. Ze względu na swoje usytuowanie (na granicy pasa huraganów), Grenada w ostatnich dziesięcioleciach nie ucierpiała zbytnio w tego rodzaju klęskach.
Krzysztof Kolumb odkrył Grenadę podczas swojej podróży w roku 1498. Od 1763 roku aż do roku 1958 pozostawała ona pod panowaniem brytyjskim (jako kolonia, na mocy traktatu paryskiego). W roku 1974 kraj uzyskał niepodległość. Pięć lat później władzę w państwie przejęła lewicowa partia NJM, która wprowadziła szereg zmian społecznych i ekonomicznych (np. nawiązano współpracę z Kubą). Po udanym zamachu na premiera Grenady w 1983 roku, na jej terytorium wkroczyły wojska USA i kilku karaibskich krajów, obalając lewicowe rządy.
Pierwotnie (w czasach Kolumba) Grenada zamieszkiwana była przez Indian Kalinago. Obecnie znaczną większość (ok. 80%) mieszkańców państwa stanowią potomkowie niewolników afrykańskich, którzy zostali przywiezieni na te tereny jeszcze w czasach kolonialnych. Wśród grup etnicznych, zasiedlających Grenadę wymienić można również: potomków Indian Arawak, Karaibów, osadników francuskich i brytyjskich. Dominującą religią jest chrześcijaństwo (katolicyzm i protestantyzm).
Gospodarka Grenady skoncentrowana jest głównie na produkcji i przetwórstwie żywności, w szczególności przypraw (np. cynamon, kurkuma, imbir, kakaowiec, gałka muszkatołowa). Dzięki eksportowi przypraw kraj zyskał nazwę „Korzenna Wyspa”. Grenada czerpie bardzo dużo z kultury francuskiej. Typowe i powszechne są francuskie nazwiska czy nazwy miejsc.
Grenada rozwija się prężnie dzięki turystyce, która stała się ważnym sektorem gospodarczym. Okoliczne wysepki są istnym rajem dla miłośników sportów wodnych – z nurkowaniem na czele (przepiękne i rozległe rafy koralowe). Popularnymi sportami są również: wędkarstwo i żeglarstwo. Oprócz odpoczywania na plaży, turyści którzy zdecydowali się spędzić urlop w Grenadzie, mogą wybrać się w pieszą wędrówkę w góry, albo pojeździć na rowerze lub konno. Wiele jest również zabytków architektonicznych czy swoistych cudów natury, które są naprawdę warte zobaczenia.