Gujana

Gujana w pigułce

Flaga Gujany
Oficjalna nazwa Kooperacyjna Republika Gujany (Guyana, Co-operative Republic of Guyana)
Stolica
Georgetown
Waluta
dolar gujański (GYD)
Język
urzędowy: angielski, język używany: kreolski, karaibskie hindustani
Liczba ludności
797 769
Powierzchnia
214 970m2
Religia
protestantyzm (33,2%) , hinduizm (28,4%), katolicyzm (8,1%), islam (7,2%)
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gujany Hotele w Gujanie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Gujanie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Jest to państwo leżące w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Sąsiaduje z Brazylią, Surinamem i Wenezuelą.

Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do wybrzeży Gujany był Krzysztof Kolumb. Jednak ten region został skolonizowany dopiero w XVII wieku, a od końca XVIII wieku znajdował się w rękach Wielkiej Brytanii. W roku 1961 Gujana uzyskała autonomię, a pięć lat później stała się niepodległym państwem. Nadal pozostaje członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Obecnie istnieją dyplomatyczne konflikty między Gujaną a Wenezuelą oraz Surinamem co do niektórych granicznych terenów. Gujana składa się z 10 regionów, którymi zarządza Regionalna Rada Demokratyczna.

Stolicą kraju i zarazem jego głównym portem jest Georgetown. Największymi miastami są: Bartica, Georgetown, Ituni, Lethern, Linden, Mabaruma, New Amsterdam, Parika.

Najwyższym szczytem kraju jest Roraima wznosząca się na wysokość 2810 m n.p.m. Największą rzeką jest natomiast Essequibo, której łączna długość to ok. 1000 km. Można spotkać się z określeniem państwa jako „ziemia wielu rzek”, a to za sprawą tego, że kraj przecina wiele rzek. ¾ kraju zajmują równikowe lasy tropikalne. Gujana to także cenne surowce mineralne, z których najważniejsze są boksyty – najważniejszy trzon gospodarki państwa obok ryżu i trzciny cukrowej.

Panuje tu klimat tropikalny równikowy. Najlepszymi porami na odwiedzenie Gujany jest koniec stycznia i koniec sierpnia. Osoby planujące wakacje z plecakiem i tym samym przemieszczanie się w głąb lądu powinny pomyśleć nad odwiedzeniem kraju w trakcie pory suchej, czyli od sierpnia do października. Należy jednak pamiętać, że nawet w tym okresie zdarzają się ulewy uniemożliwiające kontynuowanie podróży.

Społeczeństwo Gujany to przede wszystkim Hindusi oraz ludność czarnoskóra, a także Indianie, Chińczycy i przedstawiciele europejskiej rasy. Najważniejszymi religiami są protestantyzm oraz hinduizm. Gospodarka w głównej mierze oparta jest na rolnictwie oraz przemyśle wydobywczym.

Kto tu się odnajdzie? Gujana to jedno z tych miejsc na świecie, których nie dotknęła jeszcze turystyka masowa. To idealny kraj na wakacje dla osób, które lubią podróżować z plecakiem po odległych i niedostępnych zakątkach na Ziemi. Piękna i dzika przyroda, rozległe sawanny, tropikalne lasy deszczowe czy robiące wrażenie ogromne wodospady, w tym Kaieteur na rzece Potaro uważany za jeden z najpiękniejszych na terenie całej Ameryki Południowej oraz jeden z najbardziej efektownych na świecie. Leży w środku dżungli, liczy 250 m wysokości oraz od 80 do 120 m szerokości (zależne od pory roku). To obowiązkowy punkt w trakcie podróży po Gujanie.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Gujanie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Gujanie

Gujana - galeria zdjęć

Gujana w pigułce

Gujana
Oficjalna nazwa Kooperacyjna Republika Gujany (Guyana, Co-operative Republic of Guyana)
Stolica
Georgetown
Waluta
dolar gujański (GYD)
Język
urzędowy: angielski, język używany: kreolski, karaibskie hindustani
Liczba ludności
797769
Powierzchnia
2149702
Religia
protestantyzm (33,2%) , hinduizm (28,4%), katolicyzm (8,1%), islam (7,2%)
Ustrój
republika

Gujana - więcej informacji