Zdrowie & Bezpieczeństwo w Gujanie
Szczepienia
Ze względu na położenie Gujany w pobliżu strefy tropikalnej, występują w niej liczne zagrożenia zdrowotne. Ważne są liczne szczepienia, które uchronią nas przed poważniejszymi dolegliwościami natury wirusowej.
W przypadku, gdy udajemy się do kraju bezpośrednio z jednego z państw w Afryce lub Ameryce Południowej trzeba sprawdzić, które z nich mają obowiązkowe szczepienia przeciwko żółtej febrze.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta febra – zalecane – w przypadku tej choroby obowiązuje obowiązkowe szczepienie dla wszystkich podróżujących powyżej 9 miesiąca życia. Wraz z otrzymaniem dawki szczepionki dostajemy Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificate of Vaccination) wraz z wpisem informującym o zaszczepieniu. Dawka powinna być przyjęta w okolicach 10 dni przed przyjazdem do Gujany.
Malaria – konieczne jest odwiedzenie lekarza przed wyjazdem, który przepisze nam specjalne leki przeciwmalaryczne, które należy przyjmować przed, w trakcie wyjazdu i po przyjeździe.
BRP (błonnica tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane
Wścieklizna – zalecane
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne
Lekarstwa do zabrania
Podczas wyprawy do Gujany warto zabrać ze sobą wspomniane leki na malarię, a także inne środki medyczne związane z miejscowymi chorobami. Ze względu na słabo zaopatrzone apteki warto zabrać również odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe. Dobrym rozwiązaniem jest także zabranie ze sobą środków odstraszających komary roznoszące różne choroby tropikalne. Osoby noszące soczewki powinny zaopatrzyć się w krople nawilżające. Nie można zapomnieć także o kremach z filtrem przeciwsłonecznym, które chronią nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem.
Choroby zakaźne
Malaria, żółta febra.
Gdy jesteś na miejscu
Zagrożenia i niebezpieczeństwa
W Gujanie największym zagrożeniem są przestępstwa pospolite tj.: kradzieże, napady z bronią w ręku, włamania, a także zabójstwa.
Nie jest to kraj bardzo niebezpieczny, ale trzeba tutaj wykazywać się na każdym kroku zdrowym rozsądkiem. Nawet w stolicy poza centrum nie należy poruszać się po zmroku i nie inaczej niż taksówką. Ponadto jeśli nie wymaga tego sytuacja najlepiej nie przebywać w dużych skupiskach ludzi. Po przyjeździe i zakwaterowaniu warto w hotelu zapytać się miejscowych o miejsca, których najlepiej unikać w okolicy.
Szukając hotelu lub korzystając z usług taksówkarzy najlepiej wybierać tych renomowanych lub z polecenia znajomych lub innych podróżników.
Ponadto należy ostrożnie podchodzić do lokalnej kuchni, zwłaszcza sprzedawanej na ulicy. Najlepiej unikać spożywania surowych produktów oraz nie pić nie przegotowanej wody. Przestrzeganie najważniejszych zasad higieny powinno być wystarczającym zabezpieczeniem.
Insekty
Zalecana jest profilaktyka przeciw dendze i leptospirozie. W przypadku tej pierwszej należy zaopatrzyć się w odpowiednie repelenty, a w przypadku drugiej zaleca się unikanie kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych.
Ponieważ w głównej mierze za roznoszenie chorób tropikalnych odpowiedzialne są komary oraz muszki, dlatego warto zabezpieczyć się przed nimi specjalnymi preparatami. Ponadto koniecznie należy nosić ubrania z długim rękawem i nogawkami, a w nocy spać pod moskitierą.
Podróżowanie z dziećmi
Gujana ze względu na klimat oraz zagrożenia związane z chorobami tropikalnymi nie jest zbyt bezpiecznym miejscem na wyjazd z małymi dziećmi. Podróżując z dziećmi poniżej 9 roku życia zalecane są szczepienia przeciwko żółtej febrze.
W razie choroby
Publiczna służba zdrowia w Republice Gujany jest bezpłatna, ale jej poziom jest niski, zwłaszcza poza stolicą kraju. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z opieki prywatnej powinny liczyć się z kosztami rzędu 30 $ USD od wizyty.
Należy pamiętać, że na terenie Gujany honorowane są jedynie ubezpieczenia międzynarodowe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że można być poproszonym o zapłatę w gotówce za świadczenie /-a medyczne.
Zarówno w szpitalach jak i aptekach spotyka się częste braki w środkach medycznych i sanitarnych.