Gwatemala

Gwatemala w pigułce

Flaga Gwatemali
Oficjalna nazwa Republika Gwatemali (República de Guatemala)
Stolica
Gwatemala
Waluta
quetzal (GTQ)
Język
hiszpański
Liczba ludności
1 382 446
Powierzchnia
108 890m2
Religia
dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gwatemali Hotele w Gwatemali

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Gwatemali?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Niesamowicie malownicze plaże z czarnym piaskiem, zadziwiająca mieszanka kulturowa, burzliwa historia i dziewicza przyroda – wszystko to sprawia, że ten niewielki kraj jakim jest Gwatemala jest tak atrakcyjny dla każdego turysty.

Gwatemala należy do państw Ameryki środkowej. Leży na styku dwóch oceanów – Atlantyckiego i Spokojnego. Graniczy ona z Hondurasem, Salwadorem, Meksykiem i Belize. Większość obszaru Gwatemali położona jest na Nizinie Petén, jest to obszar silnie zalesiony (stąd też prawdopodobnie wywodzi się nazwa kraju – od słowa z języka nahuatl oznaczającego „miejsce wielu drzew”). Gwatemala jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem przyrodniczym – na wchodzie u wybrzeży Pacyfiku możemy zaobserwować wspaniałe plaże z czystym i delikatnym białym piaskiem, zaś na zachodzie plaże są pokryte pyłem wulkanicznym – sprawiają wrażenie jakby były pokryte czarnym piaskiem. Na terenach nizinnych występuje klimat tropikalny, zaś w wyżej położonych umiarkowany górski. W związku z tym roślinność występująca tu jest bardzo zróżnicowana. Charakterystyczne dla tych terenów jest zjawisko nazywane El Niňo. Część terenów Gwatemali została ukształtowana przez erupcje wulkanów – jednym z najwyższych szczytów wulkanicznych jest Tajumulco (4220 m n.p.m).

Gwatemala uznawana jest za kolebkę kultury Majów. To właśnie tutaj można odnaleźć najwięcej zabytków świadczących o dawnej świetności tego ludu, pochodzących jeszcze z czasów prekolumbijskich. Rdzenni mieszkańcy tych terenów zajmowali się głównie łowiectwem i rolnictwem. Mieli też wysoko rozwiniętą kulturę i posiadali ogromną wiedzę – ich kalendarz był o wiele dokładniejszy niż kalendarz gregoriański. Niestety nie została do końca poznana ich kultura i zwyczaje, po części dlatego, że dzisiejsi potomkowie Majów nie dopuszczają obcych do niektórych ze swoich obrzędów oraz z uwagi na to, że część z języków majańskich została zapomniana i nie można ich odtworzyć, zaś pismo uznawane za najbardziej kompletny system do tej pory sprawia problemy naukowcom, którzy próbują je odczytać.

Z początkiem XVI w. nadszedł okres konkwisty i osiedlania się europejczyków na terenach dzisiejszej Ameryki Łacińskiej. Jednym z pierwszych miast założonych przez przybyłych tu Hiszpanów było Santiago de los Caballeros de Guatemala. Miasto kilkakrotnie zmieniało swoją lokalizację z uwagi na konflikty z rdzenną ludnością oraz wybuchy wulkanów. Obecnie na miejscu pierwszej osady hiszpańskiej znajduje się Antigua Guatemala. Już sto lat po tym jak powstało pierwsze miasto utworzono w Gwatemali uniwersytet, który był trzecim jaki otworzono na terenach nazywanych Nowym Światem. Dzisiejsza stolica została założona w 1776 r. Dzięki temu, że kraj był bogaty w takie produkty doceniane w Europie jak indygo, kakao czy trzcina cukrowa szybko rozwijał się tu przemysł. Z uwagi na to, że korona hiszpańska utrudniała mieszkańcom Gwatemali nawiązywanie kontaktów handlowych z innymi krajami europejskimi tutejsza burżuazja w 1821 r. ogłosiła niezależność. Najbardziej zależało na wyzwoleniu ludności bogatej. W 1822 r. Gwatemala zostaje przyłączona do Meksyku jako jedna z prowincji. W 1839 r. proklamowano republikę niepodległą od Meksyku. Z uwagi na liczne przewroty polityczne od 1960 do 1996 r. w Gwatemali trwała krwawa wojna domowa.

Obecnie Gwatemala jest krajem spokojnym i chętnie wybieranym przez turystów z całego świata na miejsce wypoczynku. Każdy z tutejszych regionów posiada niesamowite dziewicze tereny i wiele zabytków po rdzennych kulturach prekolumbijskich.

Nizina Petén jest najbardziej rozległym regionem Gwatemali. Graniczy bezpośrednio z Meksykiem. Znajduje się tu wiele skał wapiennych, z których powstały niezwykłe naturalne twory. To właśnie na równinie znajdują się położone w lasach świątynie – piramidy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największymi centrami archeologicznymi są El Mirador, Dos Pilas oraz Tikal. Tutejsze lasy często poprzecinane są rzekami z krystalicznie czystą wodą, a na wybrzeżu są liczne laguny. Malownicze tereny niziny można podziwiać podróżując kolejkami tyrolskimi, które pokonują nawet bardzo długie trasy.

Osoby, które poznawanie kultury Majów pragną połączyć z wypoczynkiem na plaży powinny wybrać się w region położony bezpośrednio na Wybrzeżu Karaibskim. Tutejsze plaże z czystym piaskiem kuszą ciepłą i czystą wodą. Panują tu idealne warunki zarówno do zażywania kąpieli słonecznych jak i aktywnego wypoczynku w wodzie. Jest to też wymarzone miejsce do nurkowania, z uwagi na bogactwo podwodnej fauny i flory. Najwięcej zabytków prekolumbijskim w tym regionie można zobaczyć w okolicach jeziora Izabal oraz miejscowości Quiriguá.

Zupełnie inaczej prezentuje się zachodnie wybrzeże Gwatemali. Tutejsze czarne plaże często pokryte są piaskiem wulkanicznym, a w ich okolicach można zobaczyć wzgórza wulkaniczne oraz liczne jaskinie. Jest tutaj także dużo jezior – największe Atitlán jest malowniczo położone wśród wulkanów. Nad Pacyfikiem znajdują się również parki narodowe chroniące faunę i florę wybrzeża. Można też tu zobaczyć jak wygląda praca na plantacjach kawy i trzciny cukrowej.

Centralny region kraju również jest atrakcyjny dla turystów. Można tu zobaczyć takie stanowiska archeologiczne jak Rabinal, San Jeronimo czy Rabinal. Warto też tu wybrać się na wycieczkę wzdłuż szlaków turystycznych by móc podziwiać tutejsze wodospady i doliny rzek. W większych miastach możemy dowiedzieć się wiele o historii kraju oraz kultur żyjących tu w czasach prekolumbijskich.

Gwatemala jest bogactwem wiedzy o dawnych kulturach. Spotykają się tu tradycje rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej z tymi, które przywieźli ze sobą europejscy osadnicy oraz niewolnicy z Afryki. Widać to zarówno w architekturze, obyczajach jak i niebywałej kuchni, której smaku nie można z niczym porównać. Dodatkowo niebywale piękne i dziewicze tereny sprawiają, że śmiało można powiedzieć, iż Gwatemala to prawdziwy raj dla turystów.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Gwatemala - galeria zdjęć

Gwatemala w pigułce

Gwatemala
Oficjalna nazwa Republika Gwatemali (República de Guatemala)
Stolica
Gwatemala
Waluta
quetzal (GTQ)
Język
hiszpański
Liczba ludności
1382446
Powierzchnia
1088902
Religia
dominująca: katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika

Gwatemala - więcej informacji