Gwinea Bissau

Gwinea Bissau w pigułce

Flaga Gwinei Bissau
Oficjalna nazwa Republika Gwinei Bissau (Guiné-Bissau; República da Guiné-Bissau)
Stolica
Bissau
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
portugalski
Liczba ludności
1 578 012
Powierzchnia
36 120m2
Religia
islam, animizm, katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gwinei Bissau Hotele w Gwinei Bissau

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Gwinei Bissau?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Gwinea Bissau to niewielkie, bo liczące sobie zaledwie 36 tysięcy kilometrów kwadratowych (czyli tyle, co przeciętne polskie województwo) państwo położone w zachodniej części Afryki. Dwuczłonowa nazwa tego kraju wzięła się od miasta Bissau, które jest stolicą państwa. Do połowy lat siedemdziesiątych poprzedniego wieku Gwinea Bissau była kolonią portugalską, ale wybiła się na niepodległość, która została uznana po demokratycznych przemianach w Lizbonie.

Gwinea Bissau to państwo niewielkie i bardzo płaskie: najwyższy punkt ma zaledwie 300 metrów nad poziomem morza. Na wybrzeżu dominuje klimat wilgotny, który w głąb lądu staje się coraz bardziej sawannowy. Kraj zamieszkany jest przez półtora miliona ludzi. Wśród nich jest około 43 procent muzułmanów, niewiele mniejszy odsetek wyznaje tradycyjne religie animistyczne, a kilkanaście procent to wyznawcy chrześcijaństwa, głównie katolicyzmu. Oficjalnym językiem państwa jest portugalski, ale większość ludności posługuje się swoimi tradycyjnymi językami.

Jak w wielu innych państwach regionu, również w Gwinei Bissau sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna. Oficjalnie kraj jest wielopartyjny, a prezydent wybierany jest w wyborach powszechnych, ale często dochodzi tu do przewrotów lub prób przewrotów. Ostatnia taka próba miała miejsce w kwietniu 2012 roku, a w jej wyniku został uprowadzony prezydent.

Gwinea Bissau nie jest znanym miejscem dla podróży turystycznych. Wyjątek stanowią wyspy archipelagu Bijagos, do których zachodni turyści chętnie podróżują nawet w czasach kryzysów politycznych. Na Bijagos ludność wciąż prowadzi pierwotny, oparty na rolnictwie i łowiectwie tryb życia a spora część archipelagu to ścisłe rezerwaty przyrody.

Turyści znajdą też sporo w kontynentalnej części Gwinei Bissau. Bardzo urokliwe jest samo Bissau, czyli stolica państwa. W Bissau znajdziemy ciekawą kolonialną zabudowę, a z pewnością nie omieszkamy skorzystać z szerokich oceanicznych plaż. Powinniśmy wybrać się też do Cacheu, które słynęło z handlu niewolnikami, a w którym zachował się portugalski port, Bafaty znanej z rezerwatu przyrody oraz malowniczo położonego Gabu.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Gwinea Bissau - galeria zdjęć

Gwinea Bissau w pigułce

Gwinea Bissau
Oficjalna nazwa Republika Gwinei Bissau (Guiné-Bissau; República da Guiné-Bissau)
Stolica
Bissau
Waluta
frank CFA (XOF)
Język
portugalski
Liczba ludności
1578012
Powierzchnia
361202
Religia
islam, animizm, katolicyzm
Ustrój
republika

Gwinea Bissau - więcej informacji