Honduras

Honduras w pigułce

Flaga Hondurasu
Oficjalna nazwa Republika Hondurasu (Honduras, República de Honduras)
Stolica
Tegucigalpa
Waluta
lempira (HNL)
Język
hiszpański
Liczba ludności
7 325 000
Powierzchnia
112 090m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Hondurasu Hotele w Hondurasie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Hondurasie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Republika Hondurasu – państwo położone w Ameryce Środkowej, między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Graniczy z Gwatemalą, Nikaraguą i Salwadorem. W granicach Hondurasu leżą przybrzeżne wyspy. Największe z nich to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą także Islas Santanilla. Stolicą państwa jest Tegucigalpa.

W czasach prekolumbijskich Honduras był pod wpływem cywilizacji Majów. Został odkryty i podbity przez Hiszpanów w 1524 roku i kilka lat później wcielono go do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii. Niepodległość Hondurasu ogłoszono w 1821 roku, później przez jakiś czas wchodził w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. Od początku XX wieku w Hondurasie nasilał się wpływ amerykańskich koncernów. Opanowały one eksport bananów oraz hodowlę zwierząt. Republika niemal cały czas przechodzi trudności gospodarcze.

Na wybrzeżu Pacyfiku panuje wilgotny klimat równikowy o suchych zimach. Średnia temperatura to 28 °C. Na nizinie, nad Morzem Karaibskim przeciętna temperatura jest nieco niższa i wynosi 25 °C.

Prawie połowę powierzchni kraju zajmują lasy, w których występuje około 1000 gatunków drzew, pnączy oraz storczyków. Rosną tu cenne tropikalne gatunki, takie jak cedry, mahonie i hebany. Lasy porastające obszary górskie składają się głównie z dębów i sosen. Poza tym w Hondurasie występuje roślinność sawannowa, cierniste krzewy i suchorośla. Lasy tropikalne stanowią schronienie dla wielu gatunków zwierząt: drapieżników (m. in. pumy i jaguary), węży i jaszczurek, a także licznych owadów, w tym jadowitych pająków. W środkowej i południowej części kraju można spotkać oceloty, sarny, lisy i pekari. Wokół niewielkich wysepek na Morzu Karaibskim tworzą się współczesne rafy koralowe.

Terytorium Hondurasu jest bogate w złoża surowców naturalnych: drewna, złota, srebra, rudy żelaza, węgla kamiennego i energii wodnej.

Honduras ma turystom wiele do zaoferowania. Warto odwiedzić stolicę tego kraju – Tegucigalpę, znaną bardziej pod nazwą Tegus. Wielbiciele historii oraz Majów powinni wyruszyć do Copan i zobaczyć tamtejsze ruiny miasta uważanego za centrum cywilizacji Majów z VII wieku. Jedną z największych atrakcji jest Wybrzeże Moskitów. Miejsce to egzotyczne i pełne naturalnego piękna jest wspaniałym pomysłem na wakacje. Znajdziemy tam bowiem plaże, lasy namorzynowe, dżunglę i bagna. Warto dodać, że teren ten uważany jest za jeden z najbardziej dziewiczych puszczy w Ameryce Środkowej.

Zgłoś błąd

Regiony w Hondurasie

Miasta w Hondurasie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Hondurasie

Honduras - galeria zdjęć

Honduras w pigułce

Honduras
Oficjalna nazwa Republika Hondurasu (Honduras, República de Honduras)
Stolica
Tegucigalpa
Waluta
lempira (HNL)
Język
hiszpański
Liczba ludności
7325000
Powierzchnia
1120902
Religia
katolicyzm, protestantyzm
Ustrój
republika

Honduras - więcej informacji