Izrael

Izrael w pigułce

Flaga Izraela
Oficjalna nazwa Państwo Izraela (hebr. יִשְרָאֵל, Yisra’el, arab. إسرائيل, Isrā’īl)
Stolica
Jerozolima
Waluta
nowy szekel izraelski (ILS (NIS))
Język
hebrajski, arabski
Liczba ludności
7 653 600
Powierzchnia
22 072m2
Religia
judaizm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Izraela Hotele w Izraelu

Ceny w Izraelu

Waluta
Walutą Izraela jest nowy szekel (1 szekel to 100 agorot).

Jaką walutę zabrać ze sobą?
Przyjeżdżając do Izraela, nie jest konieczne przywożenie ze sobą tutejszej waluty. Można ją bez problemów wybrać z bankomatów, które znajdują się w największych miastach. Można także płacić kartami kredytowymi.

Orientacyjne ceny
Woda mineralna 1,5 l – ok. 6 ILS
Coca-cola puszka 0,3 l – ok. 5 ILS
Kawa – od 6 ILS
Piwo – ok. 12 ILS
Obiad – od 20 ILS

Korzystanie z bankomatów
W większych miastach nie ma problemu ze znalezieniem bankomatów.

Korzystanie z kart kredytowych
Na terenie Izraela karty kredytowe są już obecnie powszechnie akceptowane (VISA, American Express i MasterCard). Można nimi płacić zarówno w hotelach, jak i w restauracjach oraz w większych centrach handlowych. W nieco mniejszych miejscowościach natomiast, zwłaszcza w lokalnych sklepach, raczej nie dokonamy płatności kartą. Wówczas warto mieć ze sobą izraelską walutę. Nie akceptowane są też czeki podróżne.

Korzystanie z gotówki
W Izraelu możemy korzystać z gotówki, jednak nie warto przewozić przy sobie dużych ilości pieniędzy. Walutę można wybrać na miejscu. W niektórych przypadkach korzystniej jest zapłacić gotówką niż kartą kredytową.

Możliwość transferów międzynarodowych
Transakcje mogą być dokonywane między krajowymi a zagranicznymi bankami.

Podatki
Wiele produktów na terenie Izraela obłożonych jest podatkiem VAT (17%). Turyści mogą domagać się jednak zwrotu podatku, zwłaszcza w sytuacjach, gdy robią zakupy za ponad 400 szekli. Sprzedawca może w takich przypadkach wystawić specjalną fakturę, która będzie uwzględniała podatek VAT. Dokument ten przedstawia się następnie wraz z zakupionymi przez siebie towarami już na lotnisku przed odlotem. O zwrot podatku należy zawsze pytać wcześniej w sklepach, bowiem warunki w niektórych sytuacjach się zmieniają.

Co warto kupić?
Zdecydowana większość turystów pamiątki kupuje głównie na izraelskich bazarach oraz targach, które można odnaleźć w każdym większym mieście. Popularnością cieszy się między innymi miejscowy miód z dodatkiem orzechów, a także regionalne przyprawy. Ponadto można nabyć liczne wyroby rzemieślnicze, pamiątki, które nawiązują do żydowskiej kultury. Sprzedawane są tu kubki do mycia rąk, ręcznie wyrabiane świece czy specyficzna srebrna biżuteria, również z żydowskimi elementami. Pamiątki oferowane są turystom również w dzielnicach arabskich oraz żydowskich.

Zgłoś błąd

Izrael w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Państwo Izraela (hebr. יִשְרָאֵל, Yisra’el, arab. إسرائيل, Isrā’īl)
Stolica
Jerozolima
Waluta
nowy szekel izraelski (ILS (NIS))
Język
hebrajski, arabski
Liczba ludności
7653600
Powierzchnia
220722
Religia
judaizm
Ustrój
republika

Izrael - więcej informacji