Izrael

Izrael w pigułce

Flaga Izraela
Oficjalna nazwa Państwo Izraela (hebr. יִשְרָאֵל, Yisra’el, arab. إسرائيل, Isrā’īl)
Stolica
Jerozolima
Waluta
nowy szekel izraelski (ILS (NIS))
Język
hebrajski, arabski
Liczba ludności
7 653 600
Powierzchnia
22 072m2
Religia
judaizm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Izraela Hotele w Izraelu

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Izraelu

Zalecane szczepienia
Szczepienia ochronne nie są wymagane, gdyż na terenie Izraela nie ma specjalnych zagrożeń sanitarno – epidemiologicznych. Woda w miejskich wodociągach określana jest jako przeznaczona do picia, ale mimo to, warto zachować ostrożność i sięgać tylko i wyłącznie po wodę butelkowaną, w trosce o własne zdrowie.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Jeśli przyjmujemy na stałe jakiekolwiek lekarstwa, wówczas warto zabrać ze sobą ich zapas. Jako, że Izrael jest krajem zróżnicowanym klimatycznie, koniecznie zabierzmy ze sobą również różne ubrania, na cieplejsze i nieco chłodniejsze dni. Słońce bywa tu bardzo silne, dlatego warto zaopatrzyć się też w olejek do opalania z wysokim filtrem. Przyda się też nakrycie głowy.

Niebezpieczeństwa i zagrożenia
Izrael wciąż pozostaje państwem pełnym konfliktów, ale trzeba wiedzieć, że do turystów mieszkańcy nastawieni są życzliwie oraz serdecznie. Niekiedy dochodzi do zbrojnych walk pomiędzy wrogo do siebie nastawionymi narodowościami, ale nie było do tej pory sytuacji, w której sprzeczki byłyby kierowane do osób spoza granic Izraela. Mimo to, warto zachować szczególną ostrożność, by nie zostać zamieszanym w taką walkę.

Turystom odradza się podróżowanie do Strefy Gazy, gdyż dochodzi tam do wielu niebezpiecznych sytuacji, porwań, pobić.

Zagrożenie przestępczością nie jest wysokie, chociaż zdarzają się kieszonkowe kradzieże, na przykład w środkach komunikacji miejskiej. Szczególną ostrożność zaleca się także zachować w zatłoczonych miejscach, na plażach i targach.

W razie choroby
Na terenie Izraela istnieje ogólny dostęp do podstawowych usług medycznych, które są tutaj świadczone na dość wysokim poziomie. Kosz wizyty lekarskiej wynosi około 100 USD, wizyta u konkretnego specjalisty kosztuje natomiast blisko 200 USD. Jedna doba pobytu w szpitalu będzie natomiast wynosić 1000 USD, ale cena ta może zmieniać się w zależności od świadczonych nam usług medycznych. Ze względu na dość duże ceny usług medycznych, turystom radzi się wykupić stosowne ubezpieczenie.

W razie zdrowotnych problemów pierwszą pomoc lekarską można uzyskać pod numerem telefonu 101 (po hebrajsku) lub pod numerem 911 (w języku angielskim). Jest poza tym specjalna linia pomocy dla turystów: 177/022 91 10.

Podróżowanie z dzieckiem
Rodzice wybierający się z dzieckiem do Izraela powinni się zaopatrzyć przede wszystkim w zapas pieluszek oraz wody butelkowanej. Nie należy podawać dzieciom wody z wodociągów miejskich. Niekiedy mogą pojawić się problemy ze znalezieniem zupek w słoiczkach, więc jeśli dziecko jest małe i nie zje normalnego obiadu, wówczas warto zabrać ze sobą te produkty. Hotele są dość dobrze przystosowane pod względem podróży z dziećmi, można więc liczyć na dziecięce łóżeczka w pokojach.

Zgłoś błąd

Izrael w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Państwo Izraela (hebr. יִשְרָאֵל, Yisra’el, arab. إسرائيل, Isrā’īl)
Stolica
Jerozolima
Waluta
nowy szekel izraelski (ILS (NIS))
Język
hebrajski, arabski
Liczba ludności
7653600
Powierzchnia
220722
Religia
judaizm
Ustrój
republika

Izrael - więcej informacji