Jamajka

Jamajka w pigułce

Flaga Jamajki
Oficjalna nazwa Jamaica (ang. Jamaica)
Stolica
Kingston
Waluta
dolar jamajski (JAM)
Język
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności
2 700 000
Powierzchnia
10 991m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jamajki Hotele w Jamajce

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Jamajce?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Jamajka jest trzecią co do wielkości wyspą leżąca na Morzu Karaibskim – na południe od Kuby i na zachód od Haiti. Należy do archipelagu Wielkich Antyli. W 1494 r. została odkryta przez Kolumba i do 1655 roku znajdowała się pod panowaniem hiszpańskim. Nieco później podbili ją Anglicy, tworząc kolonię Korony Brytyjskiej, którą zarządzali przez niemal sto lat. Po okresie kolonialnym pozostały plantacje trzciny cukrowej oraz używany na równi z patos, lokalnym dialektem, język angielski.

Mimo tego, że wyspa jest ponad 30-krotnie mniejsza od Polski charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem. Przez rdzennych mieszkańców, Arawaków, nazwana została Xaymaca – kraina lasu i wody. Na wschodzie wyspy rozciąga się pasmo gór Blue Mountain z najwyższym ich szczytem Blue Mountain Peak 2256 m. To właśnie tutaj biją źródła ponad stu rzek, których strumienie w wapiennych skałach wyrzeźbiły liczne, malownicze jaskinie, podziemne koryta rzeczne i wąwozy. W północnej części kraju zobaczyć można największy z jamajskich wodospadów, Dunn’s River, będący jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych.
Tym co przyciąga turystów pragnących zasmakować egzotyki są białe piaszczyste plaże, na północnym wybrzeżu, osłonięte przez rafę koralową zanurzoną w lazurowej wodzie. Wybrzeże południowe i zachodnie pokryte jest przez ciemne plaże wulkaniczne, cypel wschodni z kolei, niczym nieosłonięty przed oceanicznymi falami jest poszarpany i niedostępny.

Najważniejsze regiony turystyczne na Jamajce to:
– Port Antonio, senna, rybacka wioska, dająca turystom komfort wypoczynku w wielu małych hotelikach i wyspach, była niegdyś miejscem dzikich hollywoodzkich przyjęć.
– Góry Błękitne, charakteryzujące się stromymi zboczami pokrytymi przez plantacje kawy, wiszącymi mostami i zapierającymi dech w piersi widokami.
– Kingston, stolica kraju, miasto łączące w sobie nowoczesność i historię, w którym zwiedzić można liczne muzea, m.in. to związane z postacią Boba Marleya.
– Port Royal, miasto osławione jako główny piracki port Karaibów w końcu XVII wieku.
– Ochio Rios / Runaway Bay znane przede wszystkim ze swoich wodospadów Dunn’s River, ulubionego zakątka turystów, tropikalnych parków i plantacji.
– Montego Bay, drugie co do wielkości miasto wyspy, jeden z najczęściej odwiedzanych kurortów turystycznych.
– Negril, miasto położone w zachodniej części wyspy, słynące na świecie ze swojej 10-cio kilometrowej plaży o śnieżnobiałym piasku.
– Black River, znajdujące się w pobliżu Great Morass. Słynne ze względu na jeden z najciekawszych wodospadów składających się z ośmiu kaskad oddzielonych basenami z wodą, w których można pływać.

Zgłoś błąd

Regiony w Jamajce

Miasta w Jamajce

Atrakcje turystyczne i zabytki w Jamajce

Jamajka - galeria zdjęć

Jamajka w pigułce

Jamajka
Oficjalna nazwa Jamaica (ang. Jamaica)
Stolica
Kingston
Waluta
dolar jamajski (JAM)
Język
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności
2700000
Powierzchnia
109912
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Jamajka - więcej informacji