Jamajka

Jamajka w pigułce

Flaga Jamajki
Oficjalna nazwa Jamaica (ang. Jamaica)
Stolica
Kingston
Waluta
dolar jamajski (JAM)
Język
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności
2 700 000
Powierzchnia
10 991m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Jamajki Hotele w Jamajce

Ceny w Jamajce

Waluta: dolar jamajski (JMD), 1 JMD = 100 centów. Wszędzie można płacić w USD i wymiana nie jest konieczna. Wwóz i wywóz dolarów jamajskich jest zakazany.

Przykładowe ceny:
obiad w dobrej restauracji – 5 USD
śniadanie – 200 JMD
piwo – 1 – 2 USD
butelka rumu – 6 – 8 USD
kawa, herbata – 1 – 1,5 USD
bilet do muzeum Boba Marleya – 20 USD
woda mineralna – 60 JMD
świeży sok z owoców – około 100 JMD
pokój w pensjonacie/hotelu – 30 – 100 USD
coca-cola, pepsi – 1,5 – 2 USD
kawa ziarnista – 12 USD/kg
kurczak jerk z dodatkami – 6 USD
popularne rzeźby Boba Marleya, rastafarianów – około 20 USD
orzech kokosowy do picia – 60 JMD
homar z dodatkami – 800 JMD
koza lub inne mięso z dodatkami – 500 JMD
ryba z dodatkami – 500 – 600 JMD
gęsta zupa – 100 JMD

Bankomaty
Na Jamajce niemal we wszystkich większych miasteczkach znajdują się banki i bankomaty wypłacające gotówkę w dolarach jamajskich. Nie powinniśmy również mieć problemu z wymianą przywiezionych pieniędzy na lokalną walutę (najłatwiej wymieniać dolary amerykańskie, dolary kanadyjskie, funty brytyjskie i euro).

Karty kredytowe
Akceptowane karty kredytowe: Visa, Euro/Mastercard, American Express, Diners. Korzystając z kart American Express nie można wypłacać gotówki. Warto wziąć ze sobą kartę kredytową, ponieważ zazwyczaj jest ona wymagana podczas meldowania się w hotelu.

Korzystanie z gotówki
Najkorzystniejszymi środkami płatności na Jamajce są dolary amerykańskie, lub czeki podróżne w Euro – można je wymienić na dolary jamajskie w hotelach, kantorach lub bankach. Odradza się wymianę pieniędzy zaraz po przylocie na lotnisku. Kurs wymiany waluty jest korzystniejszy w miejscowościach turystycznych.
Należy zachować pokwitowanie wymiany – tylko w przypadku jego posiadania można wymienić niewydane JMD na USD. Wywożenie JMD z Jamajki jest zakazane.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
W wielu miejscach można płacić dolarami amerykańskimi lub euro, jednak znacznie taniej i wygodniej jest się posługiwać miejscową walutą.

Podatki
Nie ma systemu zwrotu podatku VAT. Nie można wwozić do Jamajki substancji narkotycznych, broni i amunicji. Przemyt tych rzeczy jest bezwzględnie karany. Istnieje zakaz wywozu dewiz powyżej 10 tys. USD oraz zakaz przywożenia roślin, owoców i zwierząt.

Co warto kupić?
Jednym z najpopularniejszych na Jamajce towarów są pamiątki związane z popularnym na całym świecie królem reggae, Bobem Marleyem. Można nabyć koszulki z jego podobizną, plakaty i różnego rodzaju figurki. Dużą popularnością cieszą się również wyroby rękodzielnicze, takie jak np. miejscowa biżuteria czy rzeźby. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się także instrumenty muzyczne, przede wszystkim bębny. Na licznych targach i bazarach kupić można wszelkiego rodzaju pamiątki związane z rastafarianizmem – np. bransoletki, korale, opaski, czapki i inne nakrycia głowy.
Niemal obowiązkową pamiątką jest rum, z którego produkcji Jamajka słynie. Warto też kawę Blue Mountain, która przez znawców uważana jest za najlepszy gatunek kawy na świecie oraz kawowy likier Tia Maria.

Należy pamiętać o tym, że z Jamajki definitywnie nie wolno wywozić pamiątek wykonanych ze skorup żółwi, które są na wyspie chronione – próba wywiezienia przedmiotów z nich wykonanych grozi bardzo wysokimi grzywnami. Turyści z Europy nie powinni nabywać również wyrobów z czarnego koralowca, szylkretu i skóry krokodyla – zakazane jest wwożenie ich na teren Unii Europejskiej.

Zgłoś błąd

Jamajka w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Jamaica (ang. Jamaica)
Stolica
Kingston
Waluta
dolar jamajski (JAM)
Język
angielski, kreolski jamajski
Liczba ludności
2700000
Powierzchnia
109912
Religia
protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Jamajka - więcej informacji