Kambodża

Kambodża w pigułce

Flaga Kambodży
Oficjalna nazwa Królestwo Kambodży (Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa)
Stolica
Phnom Penh
Waluta
riel (KHR)
Język
khmerski
Liczba ludności
13 388 910
Powierzchnia
181 040m2
Religia
Buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kambodży Hotele w Kambodży

Ceny w Kambodży

W Kambodży obowiązują dwie waluty – amerykański dolar oraz lokalny riel (KHR). Waluty te stosowane są całkowicie zamiennie i można nimi płacić dowolnie. Również reszta wydawana może być tak w dolarach, jak i rielach. Dla ułatwienia rozliczeń zakłada się, że $1 to 4000 rieli. Wymieniając $ w kantorze często można dostać za niego około 4120 rieli.

W obiegu znajdują się banknoty o nominałach:
100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 KHR. Lepiej unikać banknotów o nominałach 50 0000 i 100 0000 KHR, ponieważ jest ich mało i często zdarzają się podróbki.

Czeki podróżne są akceptowane w bankach. Przy wymianie pobierana jest prowizja w wysokości 2%.

Przykładowe ceny:
– bagietka z pasztetem, szynką i warzywami – $1
– 1kg prania – $1
– obiad na straganie – $1
– obiad w restauracji – $2-3
– piwo Angkor – $0.75
– woda 1.5l – $0.75
– woda 0.8l (nie wszędzie dostępna) – 700 riel
– internet w zależności od miejsca – 1500 do 4000 riel

Bankomaty
Z bankomatów korzystać można głównie w Sieam Reap i Phnom Penh. W hotelach i niektórych restauracjach przyjmowane są karty.

Karty kredytowe
W Kambodży korzystanie z karty kredytowej może być bardzo utrudnione, w większości miejsc możemy mieć również problemy z podjęciem z niej pieniędzy – można tego dokonać jedynie w bankach lub w największych hotelach dużych miast.

Korzystanie z gotówki
Najlepiej jest wymienić pieniądze w kantorach nazywanych Bureau de change. Bureau czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.30 do 11.00, a po przerwie obiadowej od 14.30 do 17.00. Zwykle najkorzystniejszy kurs dostępny jest w kantorach na targach lub bezpośrednio na ulicy, gdzie właściciel Bureau wymienia walutę na rozłożonym stoliku.

Banki czynne są od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.30, a niektóre z nich nawet w soboty przed południem. Ze względu na różnica między kupnem a sprzedażą waluty najlepiej odwiedzać je w ostateczności.

Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Praktycznie wszędzie w kraju można się obyć bez obowiązującej waluty krajowej – wiele cen jest podawanych również w dolarach. Dolarami można płacić praktycznie wszędzie – zarówno w hotelach, restauracjach, kawiarniach, jak też opłacać nimi wszelkiego rodzaju bilety wstępu na turystycznych trasach i w muzeach. Warto mieć przy sobie banknoty o nominale 1, 2 czy 5 USD.

Podatki
Nie ma ograniczeń przy wwozie do kraju dewiz, wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od towarów zakupionych w Kambodży.

Co warto kupić?
Będąc w Kambodży koniecznie należy odwiedzić lokalne targi, na których przykuwają uwagę dziwne potrawy i kolorowe owoce. Do najpopularniejszych z nich należą: prahok – szara, sfermentowana pasta rybna; amok – kawałki ryby bez ości w paście curry, zwanej kroeung; rambutan – czerwono-zielone owoce wielkości piłeczki do ping-ponga, porośnięte miękkimi kolcami; durian – owoc o trudnym do określenia smaku; smażone świerszcze – narodowy przysmak.

Jako pamiątkę warto przywieźć: instrumenty muzyczne, dwustrunowe, smyczkowe, żeliwne figurki bóstw i postaci historycznych, kramy – tradycyjne chusty-szaliki, które Khmerowie wiążą na głowie.

Zgłoś błąd

Kambodża w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Królestwo Kambodży (Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa)
Stolica
Phnom Penh
Waluta
riel (KHR)
Język
khmerski
Liczba ludności
13388910
Powierzchnia
1810402
Religia
Buddyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Kambodża - więcej informacji