Ceny w Kambodży
W Kambodży obowiązują dwie waluty – amerykański dolar oraz lokalny riel (KHR). Waluty te stosowane są całkowicie zamiennie i można nimi płacić dowolnie. Również reszta wydawana może być tak w dolarach, jak i rielach. Dla ułatwienia rozliczeń zakłada się, że $1 to 4000 rieli. Wymieniając $ w kantorze często można dostać za niego około 4120 rieli.
W obiegu znajdują się banknoty o nominałach:
100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 KHR. Lepiej unikać banknotów o nominałach 50 0000 i 100 0000 KHR, ponieważ jest ich mało i często zdarzają się podróbki.
Czeki podróżne są akceptowane w bankach. Przy wymianie pobierana jest prowizja w wysokości 2%.
Przykładowe ceny:
– bagietka z pasztetem, szynką i warzywami – $1
– 1kg prania – $1
– obiad na straganie – $1
– obiad w restauracji – $2-3
– piwo Angkor – $0.75
– woda 1.5l – $0.75
– woda 0.8l (nie wszędzie dostępna) – 700 riel
– internet w zależności od miejsca – 1500 do 4000 riel
Bankomaty
Z bankomatów korzystać można głównie w Sieam Reap i Phnom Penh. W hotelach i niektórych restauracjach przyjmowane są karty.
Karty kredytowe
W Kambodży korzystanie z karty kredytowej może być bardzo utrudnione, w większości miejsc możemy mieć również problemy z podjęciem z niej pieniędzy – można tego dokonać jedynie w bankach lub w największych hotelach dużych miast.
Korzystanie z gotówki
Najlepiej jest wymienić pieniądze w kantorach nazywanych Bureau de change. Bureau czynne są od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.30 do 11.00, a po przerwie obiadowej od 14.30 do 17.00. Zwykle najkorzystniejszy kurs dostępny jest w kantorach na targach lub bezpośrednio na ulicy, gdzie właściciel Bureau wymienia walutę na rozłożonym stoliku.
Banki czynne są od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.30, a niektóre z nich nawet w soboty przed południem. Ze względu na różnica między kupnem a sprzedażą waluty najlepiej odwiedzać je w ostateczności.
Jaką walutę warto mieć ze sobą?
Praktycznie wszędzie w kraju można się obyć bez obowiązującej waluty krajowej – wiele cen jest podawanych również w dolarach. Dolarami można płacić praktycznie wszędzie – zarówno w hotelach, restauracjach, kawiarniach, jak też opłacać nimi wszelkiego rodzaju bilety wstępu na turystycznych trasach i w muzeach. Warto mieć przy sobie banknoty o nominale 1, 2 czy 5 USD.
Podatki
Nie ma ograniczeń przy wwozie do kraju dewiz, wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od towarów zakupionych w Kambodży.
Co warto kupić?
Będąc w Kambodży koniecznie należy odwiedzić lokalne targi, na których przykuwają uwagę dziwne potrawy i kolorowe owoce. Do najpopularniejszych z nich należą: prahok – szara, sfermentowana pasta rybna; amok – kawałki ryby bez ości w paście curry, zwanej kroeung; rambutan – czerwono-zielone owoce wielkości piłeczki do ping-ponga, porośnięte miękkimi kolcami; durian – owoc o trudnym do określenia smaku; smażone świerszcze – narodowy przysmak.
Jako pamiątkę warto przywieźć: instrumenty muzyczne, dwustrunowe, smyczkowe, żeliwne figurki bóstw i postaci historycznych, kramy – tradycyjne chusty-szaliki, które Khmerowie wiążą na głowie.