Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Kambodży?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?
Kambodża jest państwem położonym w południowo-wschodniej części kontynentu azjatyckiego, konkretnie na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem, od południowego zachodu jej brzegi oblewane są przez wody Zatoki Tajlandzkiej. Większą część kraju stanowią równiny – pośród nich znaleźć można nieliczne pasma górskie. Na południowym zachodzie piętrzą się Góry Kardamonowe z najwyższym szczytem Kambodży – Aural (1831 m n.p.m.), które następnie przechodzą w pasmo Gór Słoniowych. Naturalną granicą z sąsiednią Tajlandią tworzą piaskowcowe góry Dangrek położone w północnej części kraju. Na północno-wschodnim krańcu Kambodży znajdują się Góry Annamskie.
Kambodża znana jest na całym świecie przede wszystkim ze względu na imponujące zabytki zachowane w kompleksie Angkor, będącym dawną stolicą Państwa Khmerów. W tym niezwykłym mieście kamiennych świątyń odnajdą się zwłaszcza miłośnicy historii. Angkor Wat, najpopularniejsza budowla znajdująca się na terenie kompleksu, jest głównym symbolem Kambodży – widnieje nawet na fladze państwa.
Z Angkoru, archeologicznego raju, warto wybrać się w podróż statkiem do stolicy Kambodży – Phnom Penh, które ma niepowtarzalny klimat i bogatą historię.
Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się kambodżańskie kurorty. Najchętniej odwiedzanym jest Sihanoukville, maleńkie, nadmorskie miasteczko, w którym odnieść można wrażenie, że czas się zatrzymał.
Większość współczesnych mieszkańców Kambodży wywodzi się od walecznego ludu Khmerów, który 1200 lat temu panował na ziemiach dzisiejszej Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Potężne Imperium Khmerskie w wyniku burzliwej historii oraz najazdów i niepokojów wewnętrznych utraciło swoją pozycję w Azji Południowo-Wschodniej – załamała się jego gospodarka, a najpiękniejsze obiekty kultury uległy zniszczeniu. Dziś Kambodża jest jednym z uboższych krajów kontynentu, jednak pozostałości starożytnej kultury wciąż zachwycają turystów z całego świata, coraz częściej przybywających w te rejony.