Katar

Katar w pigułce

Flaga Kataru
Oficjalna nazwa Państwo Katar (Katar: قطر Państwo Katar: دولة قطر)
Stolica
Ad-Dauha
Waluta
rial katarski (QAR)
Język
arabski
Liczba ludności
1 951 591
Powierzchnia
11 437m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kataru Hotele w Katarze

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Katarze?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Katar to kraj położony w południowo – zachodniej części Azji. Znajduje się na półwyspie Katar, będącym częścią Półwyspu Arabskiego, a także nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.

Jest to najbogatszy kraj na świecie w przeliczeniu PKB na jednego mieszkańca. Dzięki bogatym zasobom ropy naftowej, paliwo jest w tym kraju tańsze od wody. Jest to kraj w głównej mierze nizinny, a na większości jego obszaru rozciągają się piaszczyste pustynie. Klimat Kataru jest niezwykle suchy i gorący, z niskimi opadami deszczu, co wpływa na fakt, że nie znajdują się w nim żadne wody śródlądowe.

Historia kraju związana jest z arabskimi osadnikami, którzy na początku zamieszkiwali jedynie wybrzeże dzisiejszego Kataru. Przez pewien okres był on częścią kalifatu arabsko-muzułmańskiego, a następnie włączono go w skład państwa karmatów. W XIX i XX wieku kraj znalazł się najpierw pod okupacją turecką, a następnie brytyjską. W roku 1971 uzyskał niepodległość. Do 1939 roku, kiedy to odkryto na jego terenie ogromne złoża gazu i ropy naftowej, Katar był jednym z najbiedniejszych krajów regionu. Dziś jest największym eksporterem gazu ziemnego oraz najbogatszym krajem świata, który w roku 2022 zorganizuje piłkarskie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Głównymi atrakcjami Kataru są: Ad – Dauha, stolica Kataru, w której koniecznie warto zobaczyć muzeum sztuki islamu, liczne meczety oraz targ arabski. Ponadto warto zobaczyć Dhal Al Misfir, pustynne róże, pustynne wydmy, rezerwat Al Dakhira, Ras Abrouq, Bir Zekreet.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Katar - galeria zdjęć

Katar w pigułce

Katar
Oficjalna nazwa Państwo Katar (Katar: قطر Państwo Katar: دولة قطر)
Stolica
Ad-Dauha
Waluta
rial katarski (QAR)
Język
arabski
Liczba ludności
1951591
Powierzchnia
114372
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna

Katar - więcej informacji