Katar

Katar w pigułce

Flaga Kataru
Oficjalna nazwa Państwo Katar (Katar: قطر Państwo Katar: دولة قطر)
Stolica
Ad-Dauha
Waluta
rial katarski (QAR)
Język
arabski
Liczba ludności
1 951 591
Powierzchnia
11 437m2
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kataru Hotele w Katarze

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Katarze

Zalecane szczepienia
Katar nie należy do miejsc o szczególnym zagrożeniu epidemiologicznym. Profilaktycznie przed przyjazdem warto sprawdzić swe aktualne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, błonicy i tężcowi, różyczce, a także durowi brzusznemu. Na miejscu występują przypadki gorączki Zachodniego Nilu, leiszmaniozy skórnej (CL), leiszmaniozy trzewnej (VL). W przypadku wcześniej odbytej podróży po Afryce lub Ameryce Południowej, wymagane będzie od nas zaświadczenie wpisu w międzynarodowej książeczce szczepień przeciwko żółtej gorączce.

Lekarstwa/kosmetyki do zabrania
Przed wyjazdem do Kataru dobrze jest się zaopatrzyć w niezbędne środki przeciwbólowe, lekarstwa przeciwbiegunkowe czy też środki dezynfekujące i opatrunki. Miejscowe apteki są bardzo dobrze wyposażone, dzięki czemu w razie kłopotów można spokojnie dokonać w nich zakupów.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Katar jest jednym z najbardziej bezpiecznych państw arabskich w regionie. Zjawiska przestępczości są tutaj sporadyczne, dzięki czemu turyści mogą czuć się bezpiecznie i swobodnie poruszać się o każdej porze dnia. W miastach nie znajdzie się niebezpiecznych dzielnic. Państwo jest też praktycznie wolne od zagrożenia terrorystycznego. Inną sprawą są panujące w kraju obyczaje. Katar jest krajem muzułmańskim z dominującą ludnością sannicką, która niezwykle surowo przestrzega panujących zasad wiary. Na terenie kraju obowiązuje całkowity zakaz wwozu alkoholu, a sam dostęp do niego jest niezwykle ograniczony i zazwyczaj można go otrzymać jedynie w dobrych hotelach i klubach. Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych wiąże się z niezwykle surowymi karami. Należy szczególnie zwracać uwagę na strój. Kobiety nie mogą pokazywać się w ubraniach z odsłoniętymi ramionami, nogami, czy też dekoltem. W okresie ramadanu niezwykle ważne jest przestrzeganie miejscowych zwyczajów.

Insekty
Katar jest miejscem, w którym można napotkać jadowite węże i skorpiony.

Podróżowanie z dzieckiem
Katar jest bardzo bezpiecznym miejscem dla dziecka. Ochrona dziecka powinna się w głównej mierze sprowadzać do zabezpieczenia go przed upałami i silnym słońcem.

Opieka medyczna
Służba zdrowia w Katarze stoi na wysokim poziomie. Państwowe oraz prywatne szpitale i placówki medyczne są dobrze zaopatrzone. Koszt zwykłej wizyty u lekarza ogólnego w Publicznej Służbie Zdrowia to około 100 rijali, a u specjalisty od 200 rijali. Jeśli planuje się dłuższy pobyt w Katarze, warto postarać się o kartę zdrowia (Health Card), dzięki której można korzystać z publicznej służby zdrowia. Ubezpieczenia narodowe i prywatne mogą nie być honorowane na miejscu, dlatego lepiej jest się zaopatrzyć w odpowiednie ubezpieczenie po przylocie do Kataru. Najlepiej zapobiegać problemom żołądkowym poprzez dbanie o higienę osobistą, picie wody butelkowanej lub przegotowanej, a także mycie przed posiłkiem owoców i warzyw.

Zgłoś błąd

Katar w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Państwo Katar (Katar: قطر Państwo Katar: دولة قطر)
Stolica
Ad-Dauha
Waluta
rial katarski (QAR)
Język
arabski
Liczba ludności
1951591
Powierzchnia
114372
Religia
dominująca: islam
Ustrój
monarchia absolutna

Katar - więcej informacji