Kenia

Kenia w pigułce

Flaga Kenii
Oficjalna nazwa Republika Kenii (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya)
Stolica
Nairobi
Waluta
szyling kenijski (KES)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
41 609 728
Powierzchnia
582 650m2
Religia
chrześcijaństwo
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kenii Hotele w Kenii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kenii

Zalecane szczepienia
Nie są wymagane świadectwa szczepień przeciwko żółtej febrze od osób, które przybywają z Europy. Może natomiast być ono potrzebne, kiedy turysta będzie miał zamiar wyjechać z Kenii do innego kraju afrykańskiego, na przykład do pobliskiej Tanzanii. Turystom planującym pobyt na terenie Mombasy zaleca się szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Zalecane szczepienia ochronne przeciwko: żółtaczce A i B, tężcowi, durowi brzusznemu.

Lekarstwa/rzeczy do zabrania
Planując podróż do Kenii warto ze sobą zabrać:
– cieplejsze ubranie na zimne noce,
– środek na moskity,
– zapas potrzebnych lekarstw,
– tabletki do oczyszczania wody.

Choroby zakaźne
W niektórych miejscach występuje zagrożenie malarią – głównie na wybrzeżu oraz na zachodzie państwa. Warto jednak wiedzieć, że w gruncie rzeczy cały obszar Kenii jest malarycznym obszarem, więc zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Na miesiąc przed planowaną podróżą do Kenii należy więc odwiedzić lekarza, który dokładnie powie nam, jak taka profilaktyka powinna wyglądać.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Kenia wydaje się być jednym z bezpieczniejszych państw afrykańskich, ale mimo to, można się tu natknąć na wiele zagrożeń oraz naprawdę groźnych niebezpieczeństw. Jako turyści powinniśmy przede wszystkim unikać wszelkich demonstracji ulicznych oraz wieców, gdyż często demonstrujące osoby potrafią zachowywać się nieprzewidywalnie. W pobliżu granic z Somalią turyści są dodatkowo narażeni na napady oraz porwania. Wyraźnie zaznaczające się konflikty etniczne można dostrzec właściwie na terenie całego państwa, dlatego zaleca się wyruszanie w nieco mniej znane zakątki w zorganizowanych grupach. Często występującym zjawiskiem są również kradzieże torebek, plecaków, aparatów fotograficznych oraz innych wartościowych przedmiotów. Kosztowności można pozostawiać w sejfach hotelowych. Koniecznie należy się wystrzegać samotnych spacerów wieczorem. Podróżując samochodem także należy zachować szczególną ostrożność. Napady i rozboje zdarzają się praktycznie na terenie całego państwa.

Insekty
Na terenie Kenii można zetknąć się przede wszystkim z moskitami. Moskity przenoszące malarię tną właściwie od zmierzchu aż do świtu. Prostym sposobem przeciwdziałania ich ukłuciom będzie noszenie długich spodni oraz koszuli z długim rękawem, najlepiej w jasnej barwie. Jeśli w naszym hotelowym pokoju będzie dodatkowo klimatyzacja, koniecznie włączmy ją – niska temperatura na pewno skutecznie odstraszy moskity. Dobrze także jest przed wyjazdem zaopatrzyć się w specjalne środki przeciw moskitom.

Podróżowanie z dziećmi
Małe dzieci nie zawsze można szczepić przeciwko niektórym egzotycznym chorobom, stąd więc podróż do Kenii z rocznym czy dwuletnim maluchem może nie być dobrym pomysłem. Dziecko przed taką podróżą powinno być odpowiednio przygotowane, dlatego w tym celu konieczna będzie wizyta u lekarza pediatry.

W razie choroby
W największych miastach Kenii wszelkiego rodzaju usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnodostępne, jednakże trzeba za nie zapłacić. Wizyta u internisty to koszt około 20 USD, natomiast u stomatologa kosztuje 50–100 USD. Dość kosztowny jest pobyt w kenijskim szpitalu, dlatego też przed podróżą do Kenii warto wykupić tak zwane międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych nieco niższy, jeśli by nawet nie rzec, że znacznie gorszy w porównaniu do poziomu usług świadczonych w większych miastach. Ze względu na istniejące zagrożenie epidemiologiczne turystom zawsze zaleca się tylko i wyłącznie picie wody butelkowanej.

Zgłoś błąd

Kenia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Kenii (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya)
Stolica
Nairobi
Waluta
szyling kenijski (KES)
Język
suahili, angielski
Liczba ludności
41609728
Powierzchnia
5826502
Religia
chrześcijaństwo
Ustrój
republika

Kenia - więcej informacji