Kiribati

Kiribati w pigułce

Flaga Kiribati
Oficjalna nazwa Republika Kiribati (Republic of Kiribati, Ribaberikin Kiribati)
Stolica
Bairiki, na atolu Tarawa
Waluta
dolar australijski (AUD)
Język
angielski, kiribati
Liczba ludności
101 998
Powierzchnia
811m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm, mormoni, bahaizm, świadkowie Jehowy
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kiribati Hotele w Kiribati

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Kiribati?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Republika Kiribati jest państwem wyspiarskim położonym na Oceanie Spokojnym. Leży ono na 33 wyspach Polinezji i Mikronezji. Wyspy te w głównej mierze należą do trzech archipelagów – Line, Gilberta i Feniksa. Są to w większości wyspy koralowe – wyjątek stanowi wyspa Banaba, która nie wchodzi w skład żadnego z tych archipelagów i jest wyspą wulkaniczną. Właśnie z uwagi na taką genezę wysp są one niesamowitym miejscem dla każdego odwiedzającego je turysty – dziewicze tereny, które nie są skażone działalnością człowieka na myśl przywodzą rajskie wyspy. Jest tu zarówno czysta woda, w której kąpiel to prawdziwa przyjemność i niesamowicie białe plaże. Wokół atoli są przepiękne rafy koralowe, a w nich egzotyczna fauna i flora, która powoduje, że nurkowanie tutaj to jak podróż do świata z baśni.

Pierwszymi mieszańcami wysp należących do dzisiejszego Kiribati byli Mikronezyjczycy, którzy z czasem zasymilowali się z plemionami Tonga i Fidzi. Pierwsi Europejczycy pojawili się tutaj dopiero z początkiem XVII wieku – jednym z pierwszych żeglarzy starego kontynentu, który zobaczył te wyspy był Pedro Fernandez de Quiros. Jednakże kolonizacja wysp rozpoczęła się tak naprawdę dopiero w połowie XVIII w. To właśnie od jednego z kolonizatorów swoją nazwę wziął archipelag należący do Kiribati – Archipelag Gilberta. Dzisiejsza Republika Kiribati początkowo była brytyjskim protektoratem, a w 1916 r. tereny te przekształcono w kolonię brytyjską. Od 1919 r. do kolonii włączane były kolejne wyspy w tym Kirimati i wyspy Feniksa. W czasach drugiej wojny światowej wyspy dostały się do sfery wpływów japońskich. W 1974 r. w wyniku sporu pomiędzy Polinezyjczykami i Mikronezyjczykami kolonia brytyjska została podzielona na dwie części – pierwsza była koloni, w skład której wchodziły Wyspy Gilberta, a drugą Tuvalu. Kolonia posiadała własną, wewnętrzną autonomię, a już w trzy lata po podziale ogłoszona została jej niepodległość – tak oto powstała dzisiejsza Republika Kiribati.

Dzisiaj jest to bardzo spokojny kraj, w którym życie płynie leniwie, choć trzeba pamiętać o tym, że jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Francja przeprowadzała w pobliżu wysp ponowne próby jądrowe.

Trzeba pamiętać, że Kiribati to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Tutejszy rząd próbuje rozwijać bazę turystyczną, chcąc w ten sposób zachęcić ludzi do przyjazdów na wyspy. Przybywając na tutejsze wyspy zostaniemy ciepło przyjęci przez miejscową ludność, która jest otwarta na turystów. Będziemy mieli okazję zobaczyć również miejsca związane z historią zarówno rdzennych mieszkańców tych terenów, jak i z tą najnowszą – dotyczące drugiej wojny światowej. Jednakże to, co naprawdę zachwyca to tutejsza, niczym nie skażona, dziewicza przyroda.

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 114 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 118 Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 165 Warning: array_slice() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 170

Kiribati - galeria zdjęć

Kiribati w pigułce

Kiribati
Oficjalna nazwa Republika Kiribati (Republic of Kiribati, Ribaberikin Kiribati)
Stolica
Bairiki, na atolu Tarawa
Waluta
dolar australijski (AUD)
Język
angielski, kiribati
Liczba ludności
101998
Powierzchnia
8112
Religia
katolicyzm, protestantyzm, mormoni, bahaizm, świadkowie Jehowy
Ustrój
republika

Kiribati - więcej informacji