Kiribati

Kiribati w pigułce

Flaga Kiribati
Oficjalna nazwa Republika Kiribati (Republic of Kiribati, Ribaberikin Kiribati)
Stolica
Bairiki, na atolu Tarawa
Waluta
dolar australijski (AUD)
Język
angielski, kiribati
Liczba ludności
101 998
Powierzchnia
811m2
Religia
katolicyzm, protestantyzm, mormoni, bahaizm, świadkowie Jehowy
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kiribati Hotele w Kiribati

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Kiribati

Zalecane szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem na Kiribati. Jedynie osoby, które przebywały w krajach zagrożonych żółtą febrą są zobowiązane do przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu. Dla własnego bezpieczeństwa dobrze jest wykonać szczepienie przeciwko takim chorobom jak wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (WZW B i A), dur brzuszny oraz błonica i tężec. W Kiribati nie występuje zagrożenie zachorowania na malarię.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania
Wybierając się na Kiribati należy zabrać ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę – przede wszystkim, jeśli przyjmujemy stale jakieś leki musimy mieć ze sobą ich zapas oraz zaświadczenie od lekarza potwierdzające chorobę. W podróżnej apteczne powinny znaleźć się również leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe, jak również środki odkażające rany i uzdatniające wodę. Jeżeli nosimy okulary korekcyjne warto zabrać ze sobą drugą parę, jeśli posiadamy.
W naszej walizce powinny znaleźć się przede wszystkim lekkie i przewiewne ubrania, wykonane z naturalnych materiałów. Nie może zabraknąć okularów przeciwsłonecznych, osłony na głowę – najlepszy będzie kapelusz z szerokim rondem. Dobrze jest też zaopatrzyć się w kremy z wysokimi filtrami i środki odstraszające owady.

Choroby zakaźne
Nie ma tutaj ryzyka zachorowania na malarię. Odnotowuje się nieliczne zachorowania na chorobę denga – jej wirusy roznoszone są przez komary. Nie ma na nią szczepionki ani leków antywirusowych, leczy się objawy choroby podobnie jak to ma miejsce na przykład w ospie czy odrze. Jeśli nie zachowamy ostrożności w kontaktach ze zwierzętami możemy zarazić się wścieklizną.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Kiribati jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak ostatnio odnotowuje się sporą liczbę drobnych kradzieży. Kobiety nie powinny same podróżować po kraju, zwłaszcza nocą.

Trzeba pamiętać o tym, że w regionie tym między listopadem a kwietniem występują tajfuny i bardzo silne prądy morskie. Dlatego należy uważać w czasie kąpieli morskich. Podczas przebywania w wodzie należy uważać na morskie stworzenia, które często mają toksyny zagrażające życiu lub zdrowiu człowieka. Musimy pamiętać o tym, że na plażach Kiribati nudyzm jest prawnie zabroniony.

Insekty
Należy uważać na komary, które mogą przenosić chorobę denga.

Opieka medyczna
Opieka medyczna jest bezpłatna. Na każdej z zamieszkałych wysp znajdują się punkty opieki medycznej. W kraju tym są dwa szpitale. Planując urlop na Kiribati musimy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia medycznego. Warto jest kupić takie, które będzie pokrywało koszty transportu medycznego na przykład do Australii, Nowej Zelandii czy na Fidżi, gdzie jest lepsza opieka medyczna.

Podróżowanie z dzieckiem
Jeśli wybieramy się na Kiribati z dziećmi musimy pamiętać o tym, że uległy zmianie przepisy paszportowe i teraz każde dziecko potrzebuje osobnego dokumentu. Dzieci musimy odpowiednio zabezpieczyć przed słońcem – najlepiej używać kosmetyków z bardzo wysokim filtrem, przynajmniej 50 UVA lub tak zwanych brokerów słonecznych. Najlepszym ubiorem dla dziecka będą stroje wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów.

Musimy też pamiętać o tym, by zwracać uwagę na jedzenie i wodę podawane dzieciom – najbezpieczniejsza będzie woda butelkowana, w której możemy myć owoce bezpośrednio przed podaniem dziecku. Dobrze jest ze sobą zabrać prebiotyki, które regulują florę bakteryjną w jelitach – pomoże to dziecku w razie problemów z brzuchem. Z uwagi na to, że w kraju tym występują bardzo wysokie temperatury odradza się podróż z bardzo małymi dziećmi – w wieku do 2 lat.

Musimy pamiętać też o tym, że baza turystyczna na Kiribati jest jeszcze słabo rozwinięta, dlatego też nie możemy liczyć na takie udogodnienia jak w hotelach, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednakże dobrze zorganizowana wycieczka do Kiribati może być wspaniałą przygodą również dla dzieci.

Zgłoś błąd

Kiribati w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Kiribati (Republic of Kiribati, Ribaberikin Kiribati)
Stolica
Bairiki, na atolu Tarawa
Waluta
dolar australijski (AUD)
Język
angielski, kiribati
Liczba ludności
101998
Powierzchnia
8112
Religia
katolicyzm, protestantyzm, mormoni, bahaizm, świadkowie Jehowy
Ustrój
republika

Kiribati - więcej informacji