Kolumbia

Kolumbia w pigułce

Flaga Kolumbii
Oficjalna nazwa Republika Kolumbii (Colombia, República de Colombia)
Stolica
Bogota
Waluta
peso kolumbijskie (COP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
45 730 834
Powierzchnia
1 139 825m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kolumbii Hotele w Kolumbii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Kolumbii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Szukasz pomysłu na wakacje bardziej alternatywne, niż standardowe destynacje turystyczne? Mamy dla ciebie ciekawą propozycję. Jest nią Kolumbia: kraj położony w północno – zachodniej części Ameryki Południowej, został odkryty w 1499 r. przez hiszpańskiego żeglarza Alonso de Hojeda. Zamieszkiwały tu wtedy plemiona Indian, głównie Czibcza i Araukanie. Kilkadziesiąt lat później terytorium nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym zostało podbite przez Hiszpanów i dołączono je do wicekrólestwa Peru. Prawie 200 lat później Kolumbia weszła w skład wicekrólestwa Nowej Grenady. W wyniku walk o niepodległość państwa, w 1819 r. powstała federacja Wielkiej Kolumbii. Od tego momentu, aż do końca XX w., Kolumbia formowała swoje granice oraz ustrój. – Jej historia jest naprawdę interesująca.

Konstytucja Kolumbii, uchwalona w 1991 r., wskazuje, że jest ona republiką prezydencką. Obecnie urząd prezydenta sprawuje Juan Manuel Santos. Kraj podzielony jest na 32 departamenty oraz dystrykt społeczny. Charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością etniczną. Zamieszkują tu głównie ludzie o korzeniach indiańskich, hiszpańskich oraz afrykańskich (w mniejszym stopniu również arabskich, żydowskich, cygańskich…). Kolumbia jest czwartym, co do liczby ludności, krajem Ameryki Łacińskiej. Większość mieszkańców to wyznawcy Katolicyzmu. Nie jest to jednak jedyna występująca na tych terytoriach religia. Spotkać tu można także Protestantów, Animistów, Świadków Jehowy, Mormonów, a także Ateistów. Dzięki takiemu uwarunkowaniu, turyści mają okazję zapoznać się z urozmaiconą kulturą oraz wieloma tradycjami.

Gospodarka państwa opiera się głównie na uprawie kawy oraz wydobywaniu ropy naftowej. Występują tu największe pokłady szmaragdów na świecie, a aż 10 % dochodu narodowego pochodzi z produkcji narkotyków.

Kolumbia jest jednym z najbardziej atrakcyjnych państw Ameryki Łacińskiej. Graniczy ona z Wenezuelą, Brazylią, Peru, Ekwadorem oraz Panamą. W jej skład wchodzą wyspy położone na Morzu Karaibskim (San Andrés, Providencia, Serrana, Roncador) oraz Oceanie Spokojnym (Gorgona, Gorgonilla, Malpelo).

Najwięcej turystów przyciąga zdecydowanie stolica państwa, Bogota. Dystrykt położony jest w północnych Andach. – Miejsce to jest niezwykle urokliwe. Ponadto znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych. Są to m.in.: kościół San Francisco z 1567 r., pałac San Carlos (będący rezydencją prezydentów) czy Plaza de Bolivar (czyli jeden z najsłynniejszych deptaków, wokół którego znajduje się np. siedziba kongresu – Capitolio Nacional oraz Pałac Sprawiedliwości). Warto również wstąpić przynajmniej do jednego z wielu muzeów (Muzeum Złota, Muzeum Kolonialne, Muzeum Sztuki Religijnej, Muzeum Sztuki i Tradycji Ludowych, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Narodowe). Taka wycieczka z pewnością przybliży historię, kulturę oraz tradycję mieszkańców Kolumbii. To jednak nie koniec atrakcji. Na uwagę zasługuje także pchli targ przy Mercado de las Pulgas oraz Plaza de Toros Santamaria, gdzie można obejrzeć widowisko corridy. Obowiązkowym punktem wycieczki powinna być Cartagena znajdująca się na liście UNESCO.

Warta uwagi jest również roślinność Kolumbii. Aż połowa terytorium pokryta jest różnego rodzaju lasami. Bardziej odważni mogą udać się na wycieczkę do lasów tropikalnych, w górach odpoczniemy pod lasami podzwrotnikowymi, a w wielu miejscach natkniemy się na przypominające polskie krajobrazy lasy strefy umiarkowanej.

Problemem, z którego niestety Kolumbia jest znana na całym świecie, to przestępczość związana z produkcją i handlem narkotykami. Jeśli jednak nie nastawiamy się na wycieczki razem z mafią, nie ma powodów, abyśmy czuli większe zagrożenie z tego powodu. Zapraszamy do naszego praktycznego informatora poświęconego Kolumbii.

Zgłoś błąd

Regiony w Kolumbii

Miasta w Kolumbii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kolumbii

Kolumbia - galeria zdjęć

Kolumbia w pigułce

Kolumbia
Oficjalna nazwa Republika Kolumbii (Colombia, República de Colombia)
Stolica
Bogota
Waluta
peso kolumbijskie (COP)
Język
hiszpański
Liczba ludności
45730834
Powierzchnia
11398252
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika

Kolumbia - więcej informacji